To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nienależne świadczenie I. Pojęcie nienależnego świadczenia Nienależne świadczenie - występuje wtedy, kiedy jedna strona wykonuje świadczenie wynikające z nieistniejącego lub nienależnego świadczenia. Świadczenie jest nienależne, jeśli zachodzi nieprawidłowość co do kauzy tego świadczenia.
II. Poszczególne przypadki Art. 410 § 2:
gdy więź zobowiązaniowa uzasadniająca świadczenie nie istnieje w ogóle lub nie istnieje w stosunku do osoby na rzecz której zostało dokonane świadczenie (chwila decydująca o niezależności świadczenia = chwila wykonania )
więź zobowiązaniowa istniała między stronami, lecz podstawa prawna odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty
gdy więź zobowiązaniowa między dwoma osobami miała wynikać z czynności prawnej, lecz czynność okazała się nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia Wyłączenie zwrotu następuje w czterech przypadkach:
jeśli świadczenie zostało spełnione mimo świadomości, że świadczący nie był do tego zobowiązany (chyba, że nastąpiło zastrzeżenie zwrotu w przypadku nienależności)
jeśli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego gdy świadczenie zostało wykonane w wyniku roszczenia przedawnionego, skoro więź uzasadniająca roszczenie nadal istnieje, a tylko uzyskuje charakter więzi niezupełnej (nie w przypadku kiedy przedawnione roszczenie wygasa)
jeżeli spełnione świadczenie odpowiada zobowiązaniu, a tylko nastąpiło przed terminem wymagalności roszczenia.
III. Niegodziwość świadczenia Art. 412 kc . Sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli świadczenie to zostało świadomie spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym. Jeśli przedmiot świadczenia został zużyty lub utracony, przepadkowi może ulec jego wartość. IV. Przypadek gry i zakładu Art. 413. § 1 . Kto spełnia świadczenie z gry lub zakładu, nie może żądać zwrotu, chyba że gra lub zakład były zakazane albo nierzetelne. § 2. Roszczeń z gry lub zakładu można dochodzić tylko wtedy, gdy gra lub zakład były prowadzone na podstawie zezwolenia właściwego organu państwowego. W zasadzie traktuje się je jak zobowiązania niezupełne , czyli jak już zostały spełnione, nie podlegają zwrotowi. Jeśli są prowadzone na podstawie właściwego zezwolenia państwowego to wtedy są właściwymi zobowiązaniami
2
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)