Nieakcesoryjność odpowiedzialności - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nieakcesoryjność odpowiedzialności - wykład - strona 1 Nieakcesoryjność odpowiedzialności - wykład - strona 2

Fragment notatki:

NIEAKCESORYJNOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI ( Art. 20 )-
1) Każdy ze współdziałających w popełnieniu czynu zabronionego odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych współdbziałających.
WSPÓŁDZIAŁAJĄCY- podżegacz, pomocnik, sprawca kierunkowy, polecający, współsprawca.
UMYŚLNOŚĆ I NIEUMYŚLNOŚĆ WSPÓŁDZIAŁAJĄCYCH. a) Możliwe jest współsprawstwo nieumyślnego przestępstwa.
- albo wszyscy współsprawcy powodują nieumyślnie przestępstwo
Przykład: robotnicy postanowili, że nie zabezpieczą chodnika, gdy będą naprawiać dach, zrzucili belkę z dachu razem, bo była ciężka. Spadła na kogoś. Jeżeli został zraniony- nieumyślnie, wspólnie i w porozumieniu popełnione przestępstwo ciężkiego uszkodzenia ciała. - albo jednosprawca działał umyślnie a inni współsprawcy- nieumyślnie.
Przykład: Pracownicy działając w porozumieniu zrzucali ciężką belkę z dachu, w momencie gdy przechodził przechodzień. Odpowiadają oni za współsprawstwo ciężkiego uszkodzenia ciała choć nieumyślnego. Mogło być także tak, że jeden ze współsprawców widział przechodnia, a pozostali czekali na znak, kiedy będą mogli zrzucić belkę. Ten, mimo, iż widział przechodnia, dał znak do zrzutu. Przypiszemy mu umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku ciała, pozostali- nieumyślnie.
b( Nie jest możliwe:
- nieumyślne podżeganie,
- nieumyślne pomocnictwo,
- sprawstwo polecające przestępstwa nieumyślnego,
- sprawstwo kierownicze przestępstwa nieumyślnego,
Interpretacja przepisu jest bardzo różna:
a) koncepcja A. Zolla odwołująca się do reguł obiektywnego przypisania
W komentarzu krakowskim- na odpowiedzialność nie ma wpływu, czy sprawca wykonujący czyn zabroniony dokonuje go umyślnie czy nieumyślnie. Owo sformułowanie zwraca uwagę na to, że istotą podżegania jest nakłanianie innej osoby do popełnienia czynu zabronionego, przy czym calem nakłaniania innej osoby do popełnienia czynu zabronionego jest wywołanie w jej psychice zamiaru popełnienia takiego czynu. Jeśli podżegacz nie wywołał w psychice sprawcy zamiaru popełnienia czynu zabronionego, to nie ponosi odpowiedzialności karnej za nieskuteczne nakłanianie. Poniesie odpowiedzialność karną dopiero, gdy nakłoni sprawcę do dokonania czynu zabronionego. Mogłoby to prowadzić do błędnego wniosku, że podżegacz ponosi odpowiedzialność karną także wtedy, gdy zamiaru w psychice sprawcy sensu stricto nie było, sprawca zamiaru nie realizował, ale nieumyślnie popełnił czyn zabroniony, co miałoby pociągać odpowiedzialność karną podżegacza. Jest to contra legem, więc przyjmuje się, że warunkiem odpowiedzialności karnej podżegacza jest by wywołany został w psychice sprawcy zamiar popełnienia czynu zabronionego, który sprawca następnie zrealizował.


(…)

… to, że dokonał aktu czynnego żalu? Zgodnie z treścią art. 15 nie powinien podlegać karze- aczkolwiek sprawca nie zapobiegł skutkowi przestępnemu, gdyż skutek ten nie mógł nastąpić ze względu na użycie niewłaściwego środka. Zgodnie z art. 15 §2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Można też zastosować art. 14 §2.

… przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, za pośrednictwem innej osoby, w tym wypadku żony.
Przykład: Sprawca wykorzystując podległość pozostałych członków grupy, polecił jednemu z członków zabójstwo drugiego, gdyż podejrzewał, że jest on informatorem policji. Miał on wsypać truciznę do napoju ofiary. Zdecydował się jednak na akt czynnego żalu. Po wypiciu przez ofiarę zawiadomił policję i pogotowie. Szef…
…, ale nie do popełnienia czynu zabronionego. Jasne jest, że żona odpowie za przestępstwo z art. 177. Jeśli mąż nie nakłaniał do popełnienia czynu zabronionego, nie może odpowiadać jak podżegacz, gdyż jego intencją nie było spowodowanie w psychice żony zamiaru spowodowania wypadku samochodowego. Nie może odpowiadać również jako pomocnik, bo pomocnictwo może być dokonane tylko z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz