Negocjacje -negocjacje z obcokrajowcami praca - MWSE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 560
Wyświetleń: 8309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Negocjacje -negocjacje z obcokrajowcami  praca - MWSE - strona 1 Negocjacje -negocjacje z obcokrajowcami  praca - MWSE - strona 2 Negocjacje -negocjacje z obcokrajowcami  praca - MWSE - strona 3

Fragment notatki:

Praca zaliczeniowa z przedmiotu Negocjacje, które prowadzi dr Renata Żaba-Nieroda na Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 14 stron. Dokładna tematyka poruszana w notatce jest następująca: negocjacje międzynarodowe
żelazne zasady, w negocjacjach na rynkach międzynarodowych, bariery w negocjacjach międzynarodowych, Francis Bacon. Ponadto, notatka zawiera omówienie takich tematów, jak: czas przeprowadzanych negocjacji, język negocjacji, wybór negocjatorów, nieznane środowisko negocjacyjne, odmienny system prawny i polityczny, biurokracja, wielość walut i systemów walutowych, niestabilność, różnice ideologiczne, odmienność kulturowa. Ponadto, notatka zawiera omówienie takich tematów, jak: N. Goodman, różnice kulturowe wpływają w istotny sposób na następujące zasadnicze aspekty procesu negocjacji, czynnik czasu w negocjacjach międzynarodowych, kultury protransakcyjne, kultury propartnerskie, nastawienie propartnerskie a nastawienie protransakcyjne. Ponadto, notatka zawiera omówienie takich tematów, jak: etos indywidualistyczny, etos kolektywistyczny, charakterystyczne cechy negocjatorów z różnych krajów, style negocjacyjne, azjatyckie style negocjacyjne, japoński styl negocjacji, chiński styl negocjacji, polski styl negocjacji, francuski styl negocjacji, niemiecki styl negocjacji, amerykański styl negocjacji, meksykański styl negocjacji.

NEGOCJACJE MIĘDZYNARODOWE
 Dziś już nie wystarczy odnieść sukces jedynie na rynku krajowym. Prawdziwą miarą sukcesu jest zdolność konkurowania na wymagających rynkach zagranicznych.
  Globalizacja działalności gospodarczej postawiła przed menadżerami biznesu nowe wyzwania. Jednym z najważniejszych jest zdolność do negocjowania transakcji na całym świecie w celu osiągnięcia tego, co jest potrzebne ich firmom.  
Dziś podstawą współczesnego życia nie są już bowiem transakcje krajowe, zawierane pomiędzy podmiotami gospodarczymi jednego kraju, ale przede wszystkim transakcje globalne - w handlu zagranicznym.  
Międzynarodowe negocjacje gospodarcze podlegają bowiem wpływom czynników, które mogą stać się barierami w zawieraniu międzynarodowych transakcji.  
 Negocjacje międzynarodowe są prowadzone w różnych warunkach i sytuacjach społecznych. Niekiedy w trakcie negocjacji spotykają się grupy osób pochodzące z różnych środowisk, religii, systemów politycznych oraz o odmiennej kulturze. Ludzie zawsze chętniej nawiązują kontakty z parterami, którzy dobrze rozumieją mentalność i dopasowują się do sytuacji, a nie nerwowo i emocjonalnie reagują na zachowania, które w danym kraju są normalne. W negocjacjach na rynkach międzynarodowych obowiązują dwie żelazne zasady. 
ZASADA 1. W biznesie międzynarodowym oczekuje się, że sprzedawca dostosuje się do nabywcy. 
ZASADA 2. W międzynarodowym biznesie oczekuje się, że przybysz będzie przestrzegał miejscowych zwyczajów. 
BARIERY W NEGOCJACJACH MIĘDZYNARODOWYCH
 „Kiedy mamy do czynienia z osobami przebiegłymi, zawsze musimy rozważać ich cele, aby w ten sposób oceniać to co mówią.  Dobrze jest powiedzieć im niewiele i tylko to czego najmniej oczekują.  W wypadku wszelkich trudnych negocjacji, nie wolno oczekiwać, że zbierze się plon tuż po zasiewie. Trzeba sprawę przygotować, a więc pozwolić jej, by dojrzewała stopniowo.”   Francis Bacon 
Jeżeli chcesz rozpracować jakiegoś człowieka, musisz znać
jego naturę i upodobania, aby móc go prowadzić jego cele, aby go przekonać jego słabości i wady, aby go przerazić tych, którzy go interesuj

(…)

… atmosferę  ARABOWIE 
polityka otwartych drzwi, gościnność pamiętaj o poszanowaniu ich religii i kultury są bardzo dobrze wykształceni (często uczelnie europejskie) żaden gest Araba nie jest dziełem przypadku.    ROSJANIE 
preferują zespołowe formy prac
prezentują poczucie siły i spokój
upierają się przy swoich poglądach, są mało ustępliwi
trudno przyznać im się do błędu
łatwo się urażają
cechują…
… do negocjacji przed wyruszeniem w podróż, powinien przydzielić określone funkcje i zadania poszczególnym osobom oraz powinien z wyprzedzeniem przygotować niezbędne dokumenty. Nieznane środowisko negocjacyjne.
Negocjacje międzynarodowe toczą się często w miejscu nieznanym, obcym dla negocjatorów. Jest to w najwyższym stopniu sytuacja niekomfortowa, wywołująca niekiedy tzw. szok kulturowy. Jego przejawem…
… w negocjacjach (wiąże się poczuciem dobrej jakości ich towarów i ofert) są powściągliwi w ekspresji akceptują stronę nieformalną negocjacji (przyjęcia, spotkania towarzyskie).
ANGLICY 
kompetentni negocjatorzy zdyscyplinowani, przywiązani do tradycyjnej etykiety
dobra organizacja czasu (czas na herbatkę) część negocjacyjna i część towarzyska to dwie oddzielne części cenią sobie grę "fair play", uczciwość
wysoko…

Francuski styl negocjacji
Francuzi cechują się dużym zróżnicowaniem postaw - od osób pełnych szacunku i kurtuazji dla partnera po bezwzględnych negocjatorów.
Spotkanie nieoficjalne jak mecz rozegrany na polu golfowym może okazać się doskonałą okazją do nawiązania kontaktów.
Choć większość negocjatorów zna język angielski to posługiwanie się językiem francuskim może sprawić iż negocjator z zagranicy zyska…
… niż ludzie z bardziej powściągliwych kultur
Meksykański styl negocjacji
Przed przyjazdem do Meksyku należy przygotować konspekt, koniecznie w języku hiszpańskim, zawierający informacje na temat przedsiębiorstwa i produktu. Korespondencję należy pisać w języku hiszpańskim a adresować ją do najważniejszej osoby w firmie.
Początkowo należy wytworzyć atmosferę zaufania, dopiero wówczas, po wytworzeniu więzi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz