Nauki o organizacji - omówione zagadnienia na kolowkium

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 4025
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nauki o organizacji - omówione zagadnienia na kolowkium - strona 1

Fragment notatki:

in. zagadnienia takie jak: multidyscyplinarność, interdyscyplinarność, podział spółek ze względu na formę organizacyjno-prawną, organizacja, model organizacji według Leavitta, cykl życia organizacji, struktura liniowa, struktura funkcjonalna, zasoby organizacji.

Nauki o organizacji
1.Na czym polega multidyscyplinarność (interdyscyplinarność) nauk o organizacji?Multidyscyplinarność nauki o organizacji polega na zasilaniu nauki przez liczne dyscypliny naukowe. Teoria organizacji obejmuje: ekonomie, socjologie, nauki techniczne, psychologie, fizjologie i antropologie.InterdyscyplinarnośćNauka o charakterze pogranicznym między różnymi dyscyplinami. Związek z innymi dyscyplinami ma różny charakter. Może polegać on na:- częściowo wspólnym przedmiocie badań- wykorzystaniu przez naukę o organizacji i zarządzaniu dorobku innych dyscyplin naukowychOgólne wnioski, co do interdyscyplinarności nauki o organizacji i zarządzaniu1. Uprawianie nauki o organizacji i zarządzaniu wymaga znajomości przedmiotu, metod i względów badawczych innych nauk, głównie społecznych, ale także przyrodniczych przyrodniczych technicznych.2. Trudno jest wytyczyć ścisłe granice między nauką o organizacji i zarzadzanu a innymi naukami. Mają one charakter względny i każdorazowo zależeć będą m.in. od przedmiotu badań, metody i zastosowanie języka opisu.Teoria to wewnętrznie zgodny zbiór założeń, służący do wyjaśnienie związków między dwoma, lub więcej poddającymi się obserwacji faktami i do stworzenia wiarygodnnej podstawy przewidywania przyszłych zdarzeń.Teorie to zatem ramy służące ludziom do porządkowania ich doświadczeń, stanowiące sposoby postrzegania przez nas świata.
2.Zdefiniować i omówić formy organizacyjno-prawne np. z o.o., akcyjna...Podział spółek ze względu na formę organizacyjno-prawną:przedsiębiorstwa, których działalność reguluje prawo cywilne:- indywidualna działalność gospodarcza- spółka cywilnaspółki prawa handlowego:- spółki osobowe- spółka jawna- spółka partnerska- spółka komandytowa- spółka komandytowo-akcyjnaspółki kapitałowe- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- spółka akcyjnaIndywidualna działalność gospodarczaPrzedsiębiorstwo takie jest prowadzone i reprezentowane przez właściciela i to on jest wyłącznym właścicielem całego zysku firmy. Odpowiada on jednak również, jako jedyny, za wszystkie zobowiązania swojej firmy. Zobowiązania te mogą być pokrywane również z majątku osobistego właściciela. Przedsiębiorstwo tego typu bardzo łatwo założyć i zlikwidować. Jest to forma odpowiednia dla małych przedsiębiorstw, które nie wymagają dużych inwestycji. Założenie tego typu firmy jest bardzo proste, wymaga wypełnienia jednego formularza oraz złożenia go w urzędzie gminy. Spółka cywilnaSpółka cywilna to najstarsza znana forma spółki, powstaje ona na podstawie umowy między małą liczbą wspólników, którzy wnoszą do spółki jakiś kapitał lub wkład niepieniężny, np. pomieszczenie biurowe, działkę pod budowę, swój własny opatentowany wynalazek lub po prostu pomysł. Taki wkład rzeczowy nazywamy aportem. Wszyscy wspólnicy mają równe prawo do podejmowania decyzji i reprezentowania spółki na zewnątrz, czyli np. podpisywania umów w jej imieniu. Wszyscy też mają takie samo prawo do zysków i odpowiadają swoim osobistym majątkiem za zobowiązania przedsiębiorstwa.

(…)

…. Niebezpieczeństwo autonomizacji jednostek i stanowisk funkcjonalnych, partykularność funkcjonalna. 5. Ścisła specjalizacja funkcji kierowniczych utrudnia polityk długofalowej obsady stanowisk naczelnego kierownictwa. 6. Trudniejsza mobilność i zastępowalność kierowników funkcjonalnych. Struktury sztabowe  (liniowo- funkcjonale). Zauważa się w nich, że więzi funkcjonalne są nałożone na więzi służbowe co powoduje, że doradcy funkcjonalni występują na różnych szczeblach zarządzania. Są podporządkowani tylko kierownikom którym doradzają (tworzą ich sztab) i doradzają im w procesie podejmowania decyzji ponoszą kierownicy. Wady i zalety struktury sztabowej: Zalety  1.Jednoosobowość kierowania sprzyja klarowności podziału kompetencji i jednoznaczności w egzekwowaniu odpowiedzialności oraz jednolitości kierowania. 2…
…, które uważane są za genotyp organizacji. Stopień zaspokajania tych  potrzeb warunkuje dalszy jej byt. Podsystem ten pozostaje pod silnym wpływem otoczenia  socjokulturowego. Podsystem ludzie - obejmuje jednostki ludzkie z ich indywidualnymi celami i  motywami oraz grupy ludzkie z uwzględnieniem wzajemnych interakcji powstających we  wspólnym działaniu. Podsystem ten w znacznym stopniu kształtują indywidualne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz