Narodziny polis, Okres przejściowy 1100 - 700 pne.
U schyłku II tysiąclecia pne wschodnia część basenu Morza Śródziemnego wraz z Egiptem, Azją Mniejszą i Mezopotamią została dotknięta głębokim kryzysem. Potężne państwa takie jak Babilonia, Egipt czy Asyria pogrążały się w chaosie, któremu towarzyszyły migracje nowych ludów i problemy ekonomiczne.
Koniec tysiąclecia przyniósł także zmiany w świecie egejskim, gdzie warunki życia stały się trudniejsze, zmniejszyła się liczba mieszkańców a kultura materialna zubożała. Kontakty ze Wschodem stały się sporadyczne, ustał napływ wyrobów rzemiosła z tamtego regionu. Osłabły też kontakty pomiędzy różnymi regionami Grecji. Zanikły mykeńskie tradycje a kultura materialna zubożała.
Pojawił się nowy styl życia, nowy sposób gospodarowania, chowania zmarłych, budowy domów czy dekoracji naczyń. Do ważnych przemian jakie zaszły w Grecji po upadku świata mykeńskiego można zaliczyć upowszechnienie się wytopu i obróbki żelaza. Z żelaza produkowano miecze, groty do włóczni, żelazne narzędzia.
Niewielka ilość zabytków archeologicznych i brak źródeł pisanych utrudniają śledzenie zmian jakie zachodziły w kręgu egejskim pomiędzy upadkiem świata mykeńskiego a narodzinami klasycznej greckiej cywilizacji w VIII wieku pne.
Z tego powodu przyjęło się nazywać ten okres wiekami ciemnymi. Druga faza wieków ciemnych jest czasami nazywana okresem geometrycznym ( 900-750) Nazwa pochodzi od stylu dekoracji ceramiki, który narodził się w Atenach i stopniowo zdobył popularność w innych rejonach Grecji. Kontakty pomiędzy regionami stają się częstsze. Większy ruch panuje na szlakach morskich prowadzących z Morza Egejskiego na Cypr i do Syrii. Osiedla stają się większe, bogatsze i lepiej zorganizowane.
W IX wieku pne kontakty pomiędzy światem egejskim a Wschodem stają się coraz bardziej ożywione co widoczne jest na Krecie. W położonej obok ruin minojskiego pałacu osadzie w Knossos znajdowane są przedmioty z Egiptu, Syrii i Cypru.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)