Historia Grecji - minojska kreta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia Grecji - minojska kreta - strona 1 Historia Grecji - minojska kreta - strona 2

Fragment notatki:

Minojska Kreta
W końcu IV tysiąclecie pne świat egejski wkroczył w epokę brązu, która przyniosła powstanie pierwszej cywilizacji europejskiej. Jej odkrycie związane jest z osobą Heinricha Schliemanna, który w 1870 roku rozpoczął wykopaliska, które odsłoniły pozostałości Troi. W następnych latach (1874-76) dokonał odkryć w Mykenach odnajdując ślady cywilizacji mykeńskiej.
Z kolei Artur Evans prowadził wykopaliska w Knossos. Odkrył tam kompleks budynków, który nazwał pałacem Minosa. Upowszechnił nazwę kultura minojska w odniesieniu do Krety epoki brązu. Okres rozwoju kultury helladzkiej w okresie 1600-1200 pne nazywany jest kulturą mykeńską. Początek nowej epoki umownie wyznacza pojawienie się w użyciu wyrobów z brązu. Zaczęto budować statki, udoskonalono sztukę nawigacji co ułatwiło utrzymanie licznych kontaktów z różnymi rejonami świata. Zaczęła rodzić się cywilizacja miejska. Pojawiają się fortyfikacje oraz domy z dużymi pomieszczeniami- megaronami. Połowa III tysiąclecia pne przyniosła koniec tej cywilizacji. Na kontynencie przemiany wydają się dużo wolniejsze. Zauważalne są w połowie III tysiąclecia pne. Wtedy w Lernie i w Argolidzie wzniesiono pierwsze budynki zwane korytarzowymi. Ich centrum stanowiła duża sala a wzdłuż prowadzono długie korytarze. Przełomem w dziejach świata egejskiego były narodziny cywilizacji minojskiej na Krecie w początkach II tysiąclecie pne. W różnych częściach wyspy osiedla zaczęły nabierać charakteru miejskiego, W Knossos, Malii czy Fajstos zaczęto wznosić domy. W tym samym czasie na Krecie pojawia się pismo: hieroglificzne, linearne A i hieroglify. Jednoczesne posługiwanie się różnymi rodzajami pisma może świadczyć, że na Krecie używano różnych języków lub dialektów. Pojawiali się artyści i rzemieślnicy produkujący biżuterię i ceramikę. Przypuszcza się, że w tym czasie powstało na Krecie kilka niezależnych państw, których ośrodkami mogły być: Knossos, Fajstos. Po zniszczeniach jakie dotknęły Kretę ok. 1750 r pne cywilizacja minojska weszła w okres największego rozkwitu. W tym czasie wzniesiono w wielu osiedlach duże kompleksy budynków nazywane pałacami. Wydaje się, że wzorcem dla budowniczych pałaców minojskich był pałac w Knossos. Tworzył go zespół budynków z dziedzińcami w centrum. Wokół rozlokowano pomieszczenia na dwóch kondygnacjach. Mury pałaców wznoszono z kamienia i cegły. Zadbano o kanalizację, oraz odpowiedni dostęp do światła i świeżego powietrza do pomieszczeń. Pałace wznoszono dużym nakładem sił i środków. Musiały odgrywać ważną rolę w życiu kreteńskich społeczności. Na Krecie upowszechnił się model państwa z elitą skupioną wokół pałacu. Obok pałacu w Knossos i innych ( Fajstos Malii) wzniesiono na wyspie wiele podobnych budynków. Rozwój osadnictwa był tak duży, że w wielu rejonach wykorzystywano całą ziemię. Kreteńczycy utrzymywali kontakty z lądem greckim, Cykladami, Rodos, wybrzeżami Azji Mniejszej, Cyprem, krajami bliskiego Wschodu oraz z Egiptem.


(…)

… posługiwać się pismem linearnym B sporządzając dokumenty. W czasie kryzysu jaki dotknął Kretę Grecja weszła w okres rozkwitu. Wzrosła jej rola w wymianie handlowej i wytwórczości ceramiki. Zwiększyły się liczba ludności i produkcja rolna. W XIV w pne świat egejski przeżył kolejny okres rozkwitu i kontaktów ze Wschodem. Pałac w Knossos stał się ważnym centrum gospodarczym. Pałace powstawały w sąsiedztwie…
… skalę dochodzi do kontaktów z odległymi rejonami basenu Morza Śródziemnego. Kultura mykeńska objęła zasięgiem południową Grecję wraz Epirem, Tesalię oraz część wysp Morza Egejskiego. Mieszkańcy Krety byli aktywni w nawiązywaniu zamorskich kontaktów. W wielu miejscach egejskiego wybrzeża Azji Mniejszej odnajdywane są ślady mogące świadczyć o kontaktach mieszkańców tego regiony ze światem mykeńskim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz