Naród i procesy narodotwórcze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1288
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Naród i procesy narodotwórcze - strona 1 Naród i procesy narodotwórcze - strona 2

Fragment notatki:

Naród i procesy narodotwórcze
Pojęcie narodu, mniejszości narodowej, grupy etnicznej. Naród to struktura społeczna złożona z jednostek, wzajemnie świadomych przynależności do określonego narodu i chcących do niego przynależeć. Wspólnota historyczna, terytorialno- ekonomiczna, polityczna, kulturowa. Ojczyzna (Ossowski) - istnieje pewna grupa ludzi w specyficzny sposób odnosząca się do obszaru i starająca się kształtować obraz tej przestrzeni. Osoby postrzegają ją jako specyficzną dla siebie wartość i są z nią emocjonalnie związane. Dwa ujęcia ojczyzny : - prywatna - terytorium urodzenia jednostki, jest jej znane. Jest to przestrzeń w której czuje się pewnie i bezpiecznie. To terytorium ma dla niej specyficzne wartości.
- ideologiczna - w wyniku identyfikacji jednostki i woli bycia narodem, które naród wyznaczył własną jednostką administracyjnoprawna, psychiczna. Mniejszość narodowa - grupa ludzi, zamieszkująca obszar danego państwa, odróżniająca się od większości społeczeństwa językiem, kulturą, pochodzeniem etnicznym bądź religią. Mniejszość narodowa w odróżnieniu od mniejszości etnicznej posiada lub posiadała własne państwo, które zgodnie z funkcjonalną teorią powstania państwa jest najwyższą formą rozwoju grupy społecznej.
Grupa etniczna wg Webera grupa ludzi, którzy wierzą we wspólne pochodzenie. W USA i Kanadzie - konglomerat etniczny : ludność autochtoniczna, narody założycielskie, emigranci. Amerykanie grupą etniczną nazywają imigrantów, gdy już sami byli narodem. W Europie ludność imigracyjna lub pochodzenia emigranckiego. W Polsce nie identyfikująca się z żadnym państwem). We Francji i Hiszpanii nie - jeżeli są już obywatelami.
Stereotypy narodowe
Stereotyp - forma świadomości całkowicie lub częściowo niezgodna z faktami, wyrażająca treści w ogóle lub w pewnym stopniu niezależne od doświadczenia, zawierająca oceny emocjonalne lub sądy wartościujące, powiązana ze słowem, odgrywającym rolę impulsu, który obrazuje z góry powzięte przekonania, cechująca się względną nieelastycznością i brakiem zmienności.
W. Lippman : Autostereotyp - obraz własny grupy. - tradycyjne - wyrażenia o nas samych wynikające z przeszłości
- antycypacyjne - przyszłość - to kim chcemy się stać
a) Polak : - katolik, patriota, honor, szarmancki, gościnny
b) dobry : bogaci, bezpieczni - zachód, zły : biedni, brudni, pijani - wschód
Tożsamość narodowa (to samo co autosteretyp w narodzie) - autoidentyfikacja kolektywna wspólnoty narodowej , na którą składają się wyobrażenia, sądy i przekonania o sobie samej.
- tradycyjna - związana z historią
- antycypacyjne - na przyszłość


(…)

…) - autoidentyfikacja kolektywna wspólnoty narodowej , na którą składają się wyobrażenia, sądy i przekonania o sobie samej.
- tradycyjna - związana z historią
- antycypacyjne - na przyszłość
Heterostereotyp - obraz jednej grupy utrwalonym w świadomości innej grupy.
Heterostereotyp : u Polaków
- demiurgiczne - historia - Amerykanie, Japończycy
- dobrzy gospodarze - Niemcy, Austria, Skandynawia, Holandia, Kanada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz