To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Najprostsze modele przęseł tworzone z elementów dwuwymiarowych klasy e2
Najprostsze modele przęseł tworzone z elementów dwuwymiarowych klasy e2 są wykorzystywane przy modelowaniu przęseł płytowych (elementy płytowe). Również konstrukcje powłokowe (np. przęsła sklepione) modeluje się za pomocą elementów dwuwymiarowych - z reguły powłokowych. Kluczowe-zagadnienie w modelowaniu przęseł przy wykorzystaniu elementów dwuwymiarowych sprowadza się do sposobu podziału płyty (tarczy, powłoki) na elementy skończone oraz określenia parametrów zastępczej płyty (tarczy, powłoki) dla różnych układów konstrukcyjnych (przekrój pełny, otworowy, różnym kształcie i rozmieszczeniu otworów itp.). Wśród elementów dwuwymiarowych stosowanych w MES wyróżnia się następujące podstawowe typy: płytowy, tarczowy, płytowo-tarczowy i powłokowy. Opracowano znaczną liczbę elementów skończonych dwuwymiarowych, jednak praktyczne zastosowanie znajdują tylko niektóre, charakteryzujące się dużą efektywnością i uniwersalnością. W praktyce inżynierskiej wybór elementu jest bardzo ograniczony i sprowadza się do wskazania jednego z kilku przyjętych przez twórcę programu.
W analizie przęseł płytowych z reguły elementy umieszcza się w jednej płaszczyźnie (model e2, p2) niezależnie od ukształtowania przekroju poprzecznego, różnicując jedynie sztywności elementów w poszczególnych fragmentach przęsła (zmienna grubość, występowanie otworów lub ich brak itp.) (rys. 8.10). Stosowanie elementów dwumiarowych (e2) umieszczonych w przestrzeni trójwymiarowej (p3) niekiedy stosuje się w szczegółowej analizie np. mostów skrzynkowych (rys. 8.11).
Elementy trójwymiarowe w praktyce inżynierskiej są używane najczęściej w analizie efektów lokalnych. Stosuje się je, gdy zachodzi konieczność ustalenia np. lokalnego rozkładu naprężeń pod zakotwieniem kabla, w miejscu oparcia łożyska czy pod kołem pojazdu samochodowego (rys. 8.12).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)