Myśli natrętne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Myśli natrętne-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Czytać bez rozdziałów: 1,2,3,22,24,25,28,30,32
MYŚLI NATRĘTNE (OBSESJE)
Myśli uporczywie powracające, narzucające się choremu, który ma poczucie ich absurdalności i wie, że trzeba poszukać porady.
Mogą być to treści neutralne (np. słowa piosenki), często też treści o charakterze bluźnierczym, seksualnym, myśli prześmiewcze, przeklinające.
RUMINACJE NATRĘTNE - stałe rozważania na temat wątpliwości
Często towarzyszą temu czynności przymusowe - nerwica natręctw, obsesyjno - kompulsywna.
AUTOMATYZMY PSYCHICZNE Poczucie zatracenia, braku wpływu na własne działania, przeżycia; poczucie, że robi wszystko w sposób automatyczny; poczucie obcości swoich przeżyć. Derealizacja - poczucie, że świat dookoła jest troszeczkę zmieniony.
AUTOMATYZM IDEACYJNO - SŁOWNY - chory słyszy głosy wewnątrz własnego ciała; komentarze, słowa występują w psychozach i schizofrenii.
2. FORMALNE ZABURZENIA MYŚLENIA
2.1 W ZAKRESIE TOKU MYŚLENIA
SPOWOLNIENIE (np. w depresji) wolno, trudno myśli; po narkotykach, alkoholu  PRZYSPIESZENIE MYŚLENIA (np. w manii) szybkie rozwijanie wątków myśli; gonitwa myśli, aż do słowotoku. OTAMOWANIE (charakterystyczne dla schizofrenii) chwilowa, nagła, nieoczekiwana pauza w myślach; pustka w głowie)  NATŁOK MYŚLI (MANTYZM) uciążliwe, nadmierne myślenie, różne wątki na raz, niemożność dokończenia wątku, bo już następne.
ROZWLEKŁOŚĆ MYŚLENIA - chory zaczyna wiele wątków i nie kończy żadnego. Wynika z organicznego uszkodzenia mózgu. U chorych na padaczkę nazywamy to zespołem otępiennym (lepkość myślenia).
PERSEWERACJE, STEREOTYPIE - powtarzanie tego samego słowa, wątku; występuje w schizofrenii.
MUTYZM (niemota) - przy nerwicy histerycznej - nagła utrata mowy. Występuje często przy dużym stresie ( odpowiedź ucznia przy tablicy). Mutyzm wybiórczy - nie odzywanie się w odniesieniu tylko do niektórych osób, lub tylko w określonych sytuacjach (mutyzm sytuacyjny), np. z nieśmiałości.
Mutyzm występuje jako objaw nerwicowy trwający latami, a także w schizofrenii katatonicznej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz