To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zespół Kandinskiego-Clerambaulta - urojenia owładnięcia i pseudohalucynacje. Poczucie owładnięcia przez obcą siłę, która pozbawia własnych myli, narzuca myli obce i kieruje działaniem chorego z towarzyszącym poczuciem obcości nasuwających się myśli i wyobrażeń.
Podział wg budowy /3/: PARANOICZNE - są usystematyzowane, tworzą pewien system dotyczący zwykle jednej sprawy, są pozornie logiczne, spójne wewnętrznie. PARANOIDALNE - nieusystematyzowane, mają mniej spójną budowę. Jest to najczęstszy typ urojeń, występuje w różnych chorobach psychicznych. NIESPÓJNE ( INKOHERENTNE ) - pozbawione wszelkiej spójności, całkowicie absurdalne i nielogiczne. Są charakterystyczne m.in. dla porażenia postępującego.
Urojeniowa interpretacja zdarzeń rzeczywistych - jest to urojeniowe tłumaczenie zdarzeń rzeczywistych. Nastawienie urojeniowe - gotowość myślenia w sposób urojeniowy.
W trakcie postępu choroby chory może odczuwać ulgę wskutek formowania się treści urojeń, tłumaczących niejasne uprzednio lęki, niepewności.
Czasem urojenia mogą być rzutowane wstecz - mogą dotyczyć wydarzeń poprzedzających moment zachorowania.
Idee nadwartościowe Definicja: są to przekonania, które chory uważa za szczególnie ważne, słuszne i z którymi jest silnie związany emocjonalnie. Mogą być one wyrażane poprzez żarliwe propagowanie pewnych poglądów dotyczących np. religii. W odróżnieniu od natręctw chory jest przeświadczony o ich wartościowości (dlatego niska podatność na korygujący wpływ otoczenia). Idee nadwartościowe mogą występować też u ludzi zdrowych (np. naukowców), ale w przypadkach patologicznych mają one wyraźny skrajny charakter.
Natręctwa ( obsessiones ) Definicja: są to myśli lub wyobrażenia uporczywie narzucające się lub czynności wielokrotnie wykonywane, mimo przeświadczenia o jej niedorzeczności ( krytycyzm jest cechą charakterystyczną natręctw ). Do wykonywania czynności chory jest zmuszony wewnętrznym napięciem, które zostaje rozładowane dopiero w trakcie wykonywania tej czynności.
Rodzaje natręctw:
natrętne MYŚLI - np. uporczywe wątpliwości, czy wypowiedzi chorego są dobrze rozumiane, liczenie w myślach przez podjęciem jakiejś decyzji.
natrętne WYOBRAŻENIA - np. wyobrażenia scen erotycznych nakładające się na widok obrazów świętych.
natrętne CZYNNOŚCI - np. wielokrotne sprawdzanie, czy drzwi do mieszkania zostały zamknięte, częste mycie rąk ( ablutomania ). Niektóre czynności mogą przyjmować charakter czynności rytualnych (np. powtarzanie ich określoną ilość razy).
Natręctwa występują w nerwicy (gł. nerwicy z natręctwami i nerwicy lękowej), czasem w schizofrenii.
(…)
… psychicznego jest napór obcych myśli (mantyzm) - zwykle spotykany w schizofrenii lub padaczce. Oba te stany różnią się od natręctw tym, że myśli te nie są traktowane jako obce, mimo, że nasuwają się wbrew woli chorego.
Fobie (phobiae)
Definicja: jest to występowanie lęku w określonej sytuacji, dążenie do ich unikania i przeżywanie lęków przed tymi sytuacjami. Lęk uważany jest za nieuzasadniony (krytycyzm…
… (carcinophobia)
lęk przed piorunami (keraunophobia)
Cechą charakterystyczną fobii są natrętne myśli dotyczące przedmiotu lęku (np. wyobrażanie sobie sytuacji, w której chory zostaje postawiony wobec przedmiotu swojego lęku) oraz LĘKOWE OCZEKIWANIE chorego, czy nie znajdzie się on w sytuacji wyzwalającej lęk. Fobie połączone z natręctwami występują w nerwicy lękowej.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)