Muntu, Ruchy synkretyczne

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Muntu, Ruchy synkretyczne - strona 1 Muntu, Ruchy synkretyczne - strona 2 Muntu, Ruchy synkretyczne - strona 3

Fragment notatki:

Ruchy synkretyczne:
Deima (kolonie Frnacuskie)
Założycielka: Maria Lalou- pustelnica- niedajka, która odmową seksu zabiła męża i jego brata ;) Głową sekty jest kobieta- „świeta dziewica” (widoczny synkretyzm), ale faktyczną władzę mają męscy apostołowie (charakterystyczne dla matrylinearyzmu kultur afrykańskich). Wszyscy mówią po francusku, a część nawet pisze
Unikalna wiara, ze dla białych i czarnych jest ten sam Bóg- deima to tylko doktryna murzynów. Takie chrześcijaństwo dla czarnych.
Ciekawostki z mitu stworzenia: Bóg jest czarny, wysyła Chrystusa na posyłki, miał dwie żony i wiele dzieci, Chrystus kradnie ziemie (to tłumaczy rozkład ludzkiego ciała po śmierci oraz fakt, że biali nakładają podatki na ziemię- Abidise ;) Mitu tłumaczy genealogię czarnych i białych, ale bez wartościowana- niechęć białych do czarnych spowodowana jest fetyszyzmem- stąd ratunek w deimie. Charakterytyczna dla kultur afrykańskich antropomorfizacja nie ominęła Boga.
Mit o władzy: czarny zjadł banany, wypił wino i poszedł rąbać drzewo, a biały nauczył się pisać- tłumaczy to rolę białych i czarnych w śwecie- murzyn ma się białego słuchać ;) Kościoły deima to szkoły by czarny mógł białemu dorównać- deima postuluje równouprawnienie, ale takie jaki występuje między bratem mądrzejszym a głupszym.
Mity ewangeliczne jako przejaw synkretyzmu- Mit o stworzeniu kościoła katolickiego, narodzinach Jezusa i misji deimy.
Doktryna deima jest tylko moralna- nie ma charkterytycznych dla kultury Afryki teorii naukowych. Mit o Mace- przykład moralności (sama chęć zbicia jest grzechem) i racjonalności (magia zastapiona trucizną), ale i tradycji (Jezus rzuca przekleństwo na wieś)
Rytuały bardzo mocno związane z chrześcijaństwem, ale i cywilizacją białych (samloty i samochody na ściananch Kościoła), bark komunii, publiczna spowiedź, trzy nabożeństwa w tygodniu
Harryzm (kolonie francuskie)
Założycielem był William Wade Harris- czarny, ale wyszkolony przez szkołę metodystów katecheta i wagabunda. Jak i dermę nie cechował goantykolonializm.
Jak głosi legenda doznał objawienia w więzieniu (koło sześćdziesiątki)- Bóg nakazał mu iść i nauczać, w towarzystwie czterech młodych żon, ale za to Harris nie przyjmował darów
Zasady Harrisa:
Wiara w jednego boga i jego Testament
Święcenie niedziel
Niszczenie fetyszów
Zwalczanie złośliwej magii
Posłuszeństwo wobez wyższych od siebie (władza kolonialna)
Podstawowe zasady moralności chrześcijańskiej
Złagodzenie grzechów przez chrzest
Dopuszczał wielożeństwo, ale negował cudzołóstwo
Tolerancja dla innych kultów
Zbawienie po śmierci
Cieszył się popularnością (120-200 tys ochrzczonych prze niego ludzi), a podobiestwo z klasyczną doktryną ułatwiło krzewienie chrześcijaństwa misjom. Ale Francja go usunęła do Liberii dla świętego spokoju.


(…)

… myślenia etnocentrycznego doprowadziło rozbicia religii plemiennych, na których opierała się tradycyjna kultura afrykańska- pojawiła się potrzeba wprowadzenia religii uniwersalistycznej. Religie, które zaczęły się pojawiać w Afryce to islam i chrześcijaństwo, w dwóch odmianach- protestantyzm (z którego powstały róźne ruchy synkretyczne) oraz katolicyzm (komunitaryzm)
Społeczną konsekwencją ruchów…
… na poczatek II wojny światowej
Kimbangu awansuje do roli Chrystusa czarnych- męczennika za wiarę, zbawiciela, mesjasza. Rozwija to tendencje antykolonialne nadająć teologiczne uzasadnienie. Odejście od chrześcijaństwa- pozorne, gdyż moralność pozostaje w ramach chrześcijaństwa, ale jest ono wzbogacone o rasizm (tylko czarny jest bliźnim). Odrzucał krzyż- to Kimbangu jest ich prorokiem i basta!
Wierzono…
…”. Doktryna jest mocno związana z protestantyzmem- odejście od tradycji kultury afrykańskiej. Kościół ten nie mieszał też w politykę. Dążył do równouprawnienia względem chrześcijaństwa.
Taka ewolucja kimbangizmu możliwa była dzięki tradycjom państwowym ludu Bakongo- 200 lat przed kolonializmem mieli prężnie działające państwo, które się rozpadła na wiele innych. Dlatego też religia była dla nich szansa…
… Kaggia
Ruchem czysto anglikańskim był ruch Jo Hera- Ludu Miłości. Szybko jednak został zakazany, gdyż cieszył się za dużą popularnością i ograniczał hierarchię Kościoła. & wspaniałych postanowiło kontynuować jednak tą tradycję i założyło Kościół Chrystusa w Afryce. Za ojca-dyrektora uznaje się Matthew Ajuoga
Założenia:
KCwA łączył w sobie doktrynę anglikańską z tradycyjną dla Afryki poligynią
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz