Mosty trapezowo zastrzałowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mosty trapezowo zastrzałowe - wykład - strona 1 Mosty trapezowo zastrzałowe - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Mosty trapezowo zastrzałowe
W mostach trapczowo-zasirzałowych zastrzały nie zbiegają się w jednym punkcie, jak w ustrojach trójkątno-zastrzałowych. W mostach tego układu dźwigary leżajo-we spoczywają na siodełkach podpartych zastrzałami. Utworzone w ten sposób dodatkowe pośrednie podpory umożliwiają zwiększenie rozpiętości przęseł w mo­stach. Nie można jednak uważać tego dodatkowego podparcia za dostatecznie sztyw­ne, bo zastrzały skracają się i punkty podparcia, dodatkowo z uwagi na niedokład­ność wykonania wrębów, nieco się obniżają.
Mosty trapezowo zastrzałowe z rozpornicą
Mosty trapezowo-zastrzałowe z rozpornicą (rys. 5.22) były niegdyś często stoso­wane. Były wygodne w eksploatacji. Przy niniejszym obciążeniu ruchomym i sil­niejszych podporach można nie stosować ściągów, utrudniających lub wręcz unie­możliwiających komunikację pod mostem, co jest szczególnie istotne w przypadku wiaduktów [8].
Najczęściej nie rezygnowano z dodatkowych wzmocnień i wprowadzano po­dwójne układy trapezowo-zastrzałowe, z których wewnętrzny wyposażony był w roz-pornicę. Gdy trzeba było zwiększyć nośność konstrukcji lub jej rozpiętość, stoso­wano podwójne, a nawet potrójne rozporaice.
Należy podkreślić, że układ trapezowo-zastrzałowy z rozpornicą jest rozwią­zaniem doskonalszym od układów trapezowo-zastrzałowych. Wprowadzenie roz-pornicy w prosty sposób umożliwia przejęcie składowych poziomych sił od za­strzałów, a częściowo także od belek ler.iowych i wpływa na zwiększenie ogólnej stateczność mostu.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz