Mosty rozporowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mosty rozporowe - wykład - strona 1 Mosty rozporowe - wykład - strona 2 Mosty rozporowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Mosty rozporowe
W mostach rozporowych dodatkowo stosuje się stężenia w miejscach łączenia za­strzałów belkami. Używa się tężników podłużnych stężających zastrzały i rozpory.
Wprowadzenie przęseł rozporowych o rozpiętościach co najmniej dwukrotnie większych niż leżajowe zostało spowodowane [49];
• trudnymi warunkami terenowymi,
• koniecznością ułatwiania przepływu wód i spływu lodów przez minimalną zabudowę koryta wodnego podporami mostu,
• wymaganiami skrajni ruchu na drodze komunikacyjnej pod wiaduktem. Rozporowy ustrój niosący składa się z belki pomostowej przenoszącej momen­ty zginające i siły poprzeczne oraz rozpornicy pojedynczej lub wielokrotnej o kształ­cie trójkątnym, trapezowym łub wielobocznym przenoszącej wyłącznie siły osiowe.
Rozpornica trójkątna, używana dla rozpiętości 4-5-6 m, składa się z belki po­ziomej i jest podparta dwoma zastrzałami w środku rozpiętości. Belka pozioma spoczywa oprócz tego na ławach lub też na oczepach jarzma lub przyczółka.
Najkorzystniejsze nachylenie zastrzałów jest pod kątem 45° do poziomu; nigdft kąt ten nie powinien być mniejszy niż 25°, bo inaczej parcie poziome staje się bardzo duże. Jeżeli rozpornica opiera się o jarzmo, ten kąt nie powinien być mniejszy niż 45", czasem w celu zmniejszenia parcia przyjmujemy kąt większy niż 45°.
Z powodu wielkiej wysokości ustroju na podporach rozpornica trójkątna daje się użyć tylko w obiektach wysokich [47].
Rozpornica trapezowa składa się z belki poziomej i dwóch zastrzałów połączo­nych rozporą. Stosuje się ją dla rozpiętości 8 -5- 12 m [47].
Rozpornicę wielokrotną używa się dla większych rozpiętości (12 w 28 m), gdy trzeba podeprzeć belkę poziomą w więcej, niż czterech punktach. Z tego powodu wykonuje się więcej zastrzałów (4 lub 6). Punkty podparcia belki znajdują się w od­stępie 2-5-4 m.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz