Mosty belkowe z drewnianym pomostem tradycyjnym - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mosty belkowe z drewnianym pomostem tradycyjnym - wykład - strona 1 Mosty belkowe z drewnianym pomostem tradycyjnym - wykład - strona 2 Mosty belkowe z drewnianym pomostem tradycyjnym - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Mosty belkowe z drewnianym pomostem tradycyjnym
Kładka dla pieszych o konstrukcji drewnianej, w mieście Brodnica w ciągu pie­szym w Parku Wolności (przy Zamku) nad rzeką Drwęcą (rys. 6.11 i 6.12) została zbudowana na początku lat 80. XX wieku według projektu S. Nowaka i wykonana przez firmę z Cierpic k/Torunia (obecnie Andrewex) [61], [195], [202]. Składa się ona z dźwigarów z drewna klejonego oraz tradycyjnego pomostu i nawierzchni drewnianej.
Kładka jest konstrukcją jednoprzęsłową, o schemacie statycznym belki swobodnie podpartej. Ze względów architektonicznych i wytrzymałościowych przekrój poprzeczny belki ma kształt krzywoliniowy (wygięty ku górze strzałką / = 1,25 m).
Długość całkowita kładki wynosi 35,84 m, a rozpiętość teoretyczna jest równa 35,14 m. Szerokość całkowita wynosi 3,40 m, a szerokość użytkowa w świetle po­ręczy ma 3,0 m.
Konstrukcja nośna kładki wykonana jest z 6 dźwigarów wykonanych z drewna klejonego, które mają zmienną wysokość od 0,72 na podporze do 1,60 w środku rozpiętości, Ich grubość jest równa 0,16 m. Rozstaw dźwigarów wynosi 0,57 m.
Dźwigary' te są oparte na żelbetowych monolitycznych przyczółkach. Nad przy­czółkami, konstrukcja nośna jest stężona poprzecznicami drewnianymi.
Pomost wykonano w postaci tradycyjnej tzn. składającej się z poprzecznie, podłużnie i nawierzchni drewnianej ułożonej w jodełkę. Łącznikami tych elemen­tów są gwoździe.
Podobną konstrukcję, choć o znacznie mniejszej rozpiętości, wybudowano w 2002 roku w Warszawie na terenie osiedla Wolumen (rys. 6.13 i 6.14).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz