Mosty wiszące - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mosty wiszące - wykład - strona 1 Mosty wiszące - wykład - strona 2 Mosty wiszące - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Mosty wiszące
Mosty tego typu są obok mostów belkowych najstarszym rodzajem konstrukcji mostowej. Budowano je na wszystkich kontynentach wykorzystując materiał lokal­ny tj. drewno i liany. W miarę upływu wieków modyfikowano i wymieniano kon­strukcję starając się jednak zachować pierwotną postać.
Typowym przykładem tradycyjnego japońskiego mostu wiszącego jest most Kazura (rys. 5.63), zbudowany w XII wieku.
Jego konstrukcja wykonana jest z bambusa i winorośli - przy rozpiętości mię­dzy drewnianymi pylonami wynoszącej 47 m. Przez całą swą historię most ten był wielokrotnie odnawiany; obecnie co 3 lata jest demontowany i budowany, w iden­tycznym stylu, na nowo.
W Europie także budowano podobne mosty, aczkolwiek nie zachowały się one w pierwotnej postaci. W tej chwili są to tylko konstrukcje hybrydowe, w który ch pomost jest drewniany, a reszta stalowa.
Most drogowy o charakterze kładki pieszo-jezdnej, zbudowany w XIX w. nad wą­wozem rzeki Usses, w ciągu drogi Genewa-Annecy. Dwupylonowy o rozpiętości głów­nego przęsła ok. 150 m, z pomostem drewnianym i monumentalnymi pylonami kamien­nymi w kształcie bram wjazdowych na obiekt, stanowi dziś zabytek techniki (rys. 5.64). Przeznaczony do lekkiego ruchu kołowego (furmanki, powozy, ruch pieszych) jest hi­storycznym przykładem konstruowania obiektów hybrydowych typu stal-drewno.
Znacznie bardziej imponujące obiekty hybrydowe buduje się do dzisiaj w An­dach i' i ich, czego przykładem jest most linowo-drewniany w Nepalu (rys. 5.651).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz