To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Każdy organizm jest tylko nośnikiem zestawu genów wybranych z pośród wszystkich genów tworzących gatunek. Samuel Butler zwykł mówić: „kura jest tylko sposobem jaja na zrobienie drugiego jaja”. W procesie doboru naturalnego pewnego geny zyskują przewagę nad innymi. Wygrywające geny zostaje rozdzielone i wchodzą w skład nowych zestawów DNA. Ośrodki mózgowe odpowiadające za emocje: podwzgórze i układ rąbkowy istnieją po to by DNA unieśmiertelnić. Przykład: tendencje samobójcze jednostki równoważone są przez poczucie i winy i altruizm- z punktu widzenia przeżycia gatunku samobójstwo nie wydaje się być zagrożeniem.
Altruizm jest uzasadniony z punktu widzenia socjobiologii- poświęcenie się jednego osobnika dla drugiego bywa korzystne z punktu widzenia reprodukcji i przekazania genów. Ośrodek podwzgórzowo-rąbkowy wyższych gatunków społecznych ustanawia równowagę między przeżywalnością osobnika, reprodukcją a altruizmem. Służy temu dwoistość uczuć (np. miłość-nienawiść)- emocje te nie służą szczęściu człowieka ale sprawnemu przekazywaniu genów. W zachowaniach człowieka widać często konflikt interesów na linii jednostka-rodzina- grupa społeczna. Socjobiologia jest lepsza niż socjologia, która opisuje tylko zewnętrzny fenotyp zjawisk społecznych , a co więcej nie odwołuje się do uzasadnień ewolucyjnych.
Człowiek ma najszerszy ze wszystkich naczelnych zasięg występowania. Anatomia człowieka odróżnia go od innych naczelnych- przystosowana jes do chodu dwunoznego. Poza tym pozbawiony jest owłosienia- prawdopodobnie ułatwiało to chlodzenie w trakcie długich pościgów za zwierzem.
Ewolucji uległa również fizjologia rozrodu:
Menstruacja stała się intensywniejsza a ruja rozciągnęła się na cały okres cyklu
Kopulacja inicjowana jest przez grę miłosną
O pociągu seksualnym decydują cechy fizjologiczne
Mózg człowieka w toku ewolucji uległ znacznemu powiększeniu- szybki wzrost inteligencji sprawił, że nie można jej jeszcze w żaden sposób zmierzyć. Hipertrofia umysłu spowodowała też znaczne zmiany w sposobie organizacji zycia społecznego- o ile u innych naczelnych jest ono na poziomie stopniowanej reakcji behawioralnej u człowieka, a tyle u człowieka tworzy wielopoziomowa sieć zależności.
Celem socjobiologii porównawczej jest poszukiwanie biogramu człowieka i ustalenie jego relacji z życiem kulturowym.
Parametry organizacji społecznej człowieka są bardzo zróżnicowane- u małp widać zaledwie skłonność do zróżnicowania. Różnice te tłumaczy fakt, że poszczególne jednostki mają różnią się pod względem behawioralnym. Ponadto długi i wyodrębniony proces uspołecznienia oraz komunikacja pomiędzy poszczególnymi kulturami również przyczyniły się do owej różnorodności. Należy więc założyć że geny przyczyniają się do elastyczności zachowania się społecznego i podlegają silnemu doborowi na poziomie osobniczym. Jednak różne formy społeczeństw muszą być na tyle do siebie podobne pod względem przeżywalności, żeby każde z nich mogła trwać przez długi czas. Powoduje to korzystny stan równowagi- analogia do społecznego życia owadów, z których każda kasta posiadam pewien zespól cech indywidualnych nie odbiegających jednak zanadto od cech charakterystycznych gatunku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)