Modyfikacje metody tarczowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Modyfikacje metody tarczowej - strona 1 Modyfikacje metody tarczowej - strona 2 Modyfikacje metody tarczowej - strona 3

Fragment notatki:

Modyfikacje metody tarczowej
Na ogół używamy tarcz o przekroju kołowym, ponieważ taki kształt jest korzystny z wielu względów:
• umożliwia montaż obudowy kołowej przystosowanej do dużego hydrostatyczne­go ciśnienia górotworu,
• ułatwia prefabrykację konstrukcji i jej uszczelnienie,
• umożliwia skuteczne manewrowanie tarczą, zwłaszcza unikanie jej obrotu wokół osi podłużnej.
Właśnie obrót tarczy jest jednym z ważniejszych problemów jej prowadzenia pod ziemią. Kołowy kształt przekroju poprzecznego tarczy gwarantuje niezmienny obrys wyrobiska podziemnego nawet wtedy, gdy obrót nastąpi. W razie tendencji do osiowe­go skrętu tarczy, przywrócenie jej do właściwego poziomu nie stwarza większych kło­potów. Można to zrealizować, manewrując dźwignikami w czasie przesuwania tarczy do przodu, wprowadzając dodatkowe lokalne opory, zaklinowanie jej fragmentów.
O wiele bardziej złożona sytuacja zaistnieje, gdy kształt tarczy zmieni się radykal­nie, np. jako tzw. póitarcza (rys. 10.24). Tego typu agregat byłby zdecydowanie nara­żony na bardzo niestabilne położenie w czasie swobodnego jego przemieszczania pod ziemią. Jego skręt wokół osi podłużnej byłby nie do wyeliminowania, co spowodowa­łoby zniekształcenie wyrobiska i całkowite odstępstwo od skrajni budowli. Nieregu­larne poprzecznie tarcze muszą więc posuwać się po ustabilizowanym, najczęściej wcze­śniej wyprofilowanym podłożu. Półtarcza jest to najczęściej metalowy łuk ze ściągiem, który zabezpiecza budowę kaloty w bardzo słabym górotworze. Elementy półtarczy są powtórzeniem tarczy pełnej, mamy więc zarówno nóż, łuk oporowy, płaszcz osłono­wy, jak t dźwigniki służące do przesuwania urządzenia. Podobne jest też wyposażenie do robót drążeniowych i montażu obudowy. Można wyróżnić trzy przypadki zastoso­wania półtarczy:
■ budowa sklepienia opartego na skalnym podłożu z późniejszą podbudową ścian, podobnie jak w belgijskiej metodzie podpartego sklepienia (rys. 10.24), • budowa ścian w sztolniach z późniejszą rozbudową kaloty pod ochroną półtarczy przesuwającej się po gotowych ścianach, podobnie jak w niemieckiej metodzie rdze­nia oporowego (rys. 10.25),
• budowa komory łączącej dwa istniejące tunele, np. stacji metra pod osłoną półtar­czy przesuwanej po obudowie tych tuneli (rys. 10.26).
Użycie półtarczy w warunkach zagospodarowanego terenu chroni powierzchnię przed osiadaniem, a urządzenia naziemne przed uszkodzeniem, czyli przed tzw. szkodami górniczymi. Podobna sytuacja może zaistnieć, jeśli nowo budowane obiekty podziem­ne przebiegają pod obiektami już istmejącymi, np. przy ich skrzyżowaniu. Półtarcza może oczywiście być przystosowana do dowolnych warunków, jakie występują w oto­czeniu istniejącej zabudowy, czy przy nietypowej budowie obiektu podziemnego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz