Model Ricardo- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 371
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Model Ricardo- opracowanie - strona 1 Model Ricardo- opracowanie - strona 2 Model Ricardo- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Model Ricardo
1. Zakres ekonomii według Ricardo (s.166)
Ricardo reprezentuje punkt zwrotny w pojmowaniu podstawowego zadania ekonomii. Podczas gdy Adam Smith kontynuował merkantylistyczne zainteresowania czynnikami określającymi bogactwo narodów, Ricardo utrzymywał, że zasadniczym celem ekonomii jest określenie praw regulują­cych podział dochodu pomiędzy właścicieli ziemskich, kapitalistów i pra­cowników:
Ustalenie praw rządzących tym podziałem jest głównym zadaniem ekonomii politycznej. Prace Turgota, Stuarta, Smitha, Saya, Sismondiego i innych przyczyniły się wprawdzie do znacznego postępu tej nauki, nie wyjaśniły jednak należycie, jak w sposób naturalny kształtuje się renta, zysk i płaca.
Ricardo był zajęty ponad wszystko tym, co obecnie nazywa się funkcjonalnym podziałem dochodu, to znaczy względnymi udziałami w rocznym produkcie przypadającymi sile roboczej, ziemi i kapitałowi. W nowoczesnym systemie rachunkowości dochodu narodowego dochód narodowy definiuje się jako wypłaty dla czynników produkcji według ich cen. Gdy nowocześni teoretycy analizują funkcjonalny podział dochodu, posługują się często pojęciem agregatowej funkcji produkcji dla gospo­darki. Jakkolwiek studia nad funkcjonalnym podziałem dochodu nie odpowiadają umownemu podziałowi nowoczesnej ekonomii na makro-i mikroteorie. na ogół jednak są uważane za część makroteorii.
Ricardo był szczególnie zaabsorbowany zmianami w funkcjonalnym podziale dochodu w czasie, stanowiącymi część składową makroekonomii w jego systemie, Rozpatrywał on ten problem w kontekście społeczeństwa zbudowanego z trzech klas: kapitalistów otrzymujących zyski i procent, właścicieli ziemskich otrzymujących rentę, i pracowników otrzymujących płace. W celu wyjaśnienia zmian udziałów kapitalistów, właścicieli ziemskich i pracowników, uznał za konieczne rozwinięcie teorii wyjaś­niającej zyski, procent, rentę i płace. Podobnie jak Smith, Ricardo był zmuszony formułować teorie na szczeblu mikro (mimo iż rozpatrywał wiele innych kwestii makro, jak teoria ludności, doktryna funduszu płac, wielkość 167
siły roboczej. ogólny poziom cen, oraz krótko- i długookresowa stabilność gospodarki). W szczególności jego zainteresowanie czynnikami powodują­cymi zmiany w podziale dochodu w czasie doprowadziło go do zbadania czynników zmian relacji cen w czasie. Jednakże ponad wszystko był on zainteresowany skutkami zmian w podziale dochodu dla stopy akumulacji kapitału i wzrostu gospodarczego. Tak więc efektem tego, wbrew jego intencjom, było skierowanie dalszych badań ekonomicznych na kwestie mikro, a nie na kwestie makro. Niemniej, jego intensywne badania nad teorią wartości opartą na pracy stały się punktem wyjścia do następnych prób wyjaśnienia kształtowania się relacji cen. Natomiast zwycięstwo Ricardo nad Malthusem w sprawie makrostabilności gospodarki zamknęło ten problem dla dalszej debaty teoretyków ortodoksyjnych na okres blisko stu lat. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz