To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Model AD-AS
Zanim wprowadzimy pojęcie zagregowanego popytu najpierw warto przypomnieć sobie pojęcie samego popytu. Otóż stronę popytu w gospodarce reprezentują konsumenci krajowi i zagraniczni. Decydują się oni nabyć w określanym czasie pewne wielkości dóbr i usług w zależności od poziomu cen w gospodarce oraz innych czynników, takich jak: dochód, podatki, podaż pieniądza, stopa procentowa.
Łączny popyt wszystkich podmiotów krajowych i zagranicznych, skierowany na zakupy dóbr wytwarzanych w kraju określa się mianem popytu zagregowanego (agregatowego). Graficzną ilustracją relacji między każdym poziomem cen, a całkowitymi wydatkami konsumentów na dobra i usługi w gospodarce w danym czasie jest krzywa zagregowanego popytu AD.
Rysunek Popyt zagregowany jest ujemnie zależny od poziomu cen wskutek oddziaływania efektu dochodowego - nominalne środki pieniężne przeznaczone na zakupy tracą swą siłę nabywczą wraz ze wzrostem cen. W odniesieniu do popytu zagregowanego nie można mówić o efekcie substytucyjnym zmian cen, ponieważ popyt ten odnosi się do wszystkich dóbr i usług, nie występuje, więc zjawisko substytucji między nimi.
Przyczynami zmian popytu globalnego są nie tylko zmiany podaży pieniądza. Mogą nimi być również czynniki pozapieniężne. Najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.
1.Polityka rządu:
Restrykcyjna polityka finansowa rządu zmniejsza wydatki i wprowadza wysokie podatki, które obniżają dochody ludności i powodują spadek poziomu konsumpcji,
Ekspansywna polityka (polega na wzroście wydatków rządu (np. na zbrojenia) podnoszą poziom zagregowanego popytu niezależnie od poziomu cen.
2. Polityka monetarna banku centralnego:
Zwiększenie ogólnej podaży pieniądza przez bank centralny spowoduje wzrost dochodów ludności i wzrost popytu, niezależnie od poziomu cen (tego typu akcja banku centralnego będzie skuteczna tylko wtedy, gdy nie spowoduje wzrostu ogólnego poziomu cen),
Wzrost stopy procentowej spowoduje wzrost kosztów kredytów (firmy niechętnie będą zaciągać kredyty, gdyż trudniej będzie im je spłacać, tym samym popyt na dobra inwestycyjne będzie mniejszy niż w przypadku niższego oprocentowania kredytów).
3. Sytuacja gospodarcza na świecie:
Zmiany kursów wymiany walut sprawiają, że eksportowane dobra są tańsze lub droższe od krajowych, niezależnie od istniejącego poziomu cen w gospodarce,
4. Optymistyczne lub pesymistyczne przewidywania przyszłego stanu gospodarki przez obywateli danego kraju mają istotny wpływ na zgłaszany przez nich popyt (optymistyczne na wzrost, pesymistyczne na spadek).
(…)
….
Rysunek
Aby pokazać mechanizm dostosowawczy, będziemy zakładać, iż w krótkim okresie krzywa AS będzie dodatnio nachylona (SAS). Oznacza to, że koszt krańcowy przedsiębiorstwa wzrasta wraz ze wzrostem produkcji i konieczne są wyższe ceny w stosunku do cen czynników produkcji, aby spowodować wzrost w wytworzonej produkcji.
W długim okresie, gdy znajdujemy się na poziomie produkcji potencjalnej, LAS jest pionowa. Oznacza to, że produkcja potencjalna jest niezależna od poziomu cen. Punkty położone na krzywej LAS oznaczają, że ceny, płace oraz ceny innych czynników produkcji zmieniają się o taki sam procent, tak więc ceny relatywne i płaca realna pozostają bez zmian. Równowaga makroekonomiczna występuje w pkt przecięcia krzywych (cena p* i produkcja y*).
Teraz powiem kilka słów o czynnikach wpływające…
… na zmiany stopy procentowej większa wrażliwość popytu inwestycyjnego na stopę procentową mniejsza wrażliwość dochodowa popytu na pieniądz
Teraz przejdźmy do pojęcia podaży. Stronę podaży w gospodarce reprezentują producenci. Oferują oni do sprzedaży określone wielkości dóbr i usług w zależności od poziomu cen w gospodarce oraz innych czynników, tj. ceny czynników wytwórczych, technologii, zasobu siły roboczej, zasobu kapitału, działania rządu.
Natomiast zagregowana podaż (AS) to łączna podaż wszystkich dóbr i usług wytwarzanych w kraju.
Rysunek
W krótkim okresie krzywa AS jest płaska (mamy więc odniesienie do model Keynesa). Oznacza to, że przy danym poziomie cen, na rynek dostarczana jest nieskończona wielkość dóbr. Ceny są sztywne, stałe. Wynika to z istnienia bezrobocia przymusowego (niepełne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)