minimalizm, deflacjonizm i antydeflacjonizm w kwestii pojęcia prawdy
(1) Deflacjonizm
Przymiotnik „prawdziwy” nie wyraża autentycznej własności - nie ma natury (istoty) prawdy, są tylko prawdziwe i fałszywe zdania. Teoria prawdy ma mówić, kiedy zdanie jest prawdziwe, a nie dociekać, czym jest prawda, jej istoty.
a) Deflacjonizm skrajny (redundancjonizm - Ramsey) - mówienie o prawdzie jest nieporozumieniem. Predykat „prawdziwy” można i należy w każdym przypadku wyeliminować.
b) Deflacjonizm umiarkowany (właściwy - Quine) - pojęcie prawdziwości można czasem zachować dla względów pragmatycznych. Nie we wszystkich przypadkach da się wykluczyć predykat „prawdziwy” bez szkody dla języka i epistemologii.
(2) Minimalizm
Sprzeciw wobec formułowania wobec prawdy teorii epistemologicznych, które często prowadzi do poważnych i bardzo niewygodnych konsekwencji metafizycznych (Wright). Należy unikać dociekania istoty prawdy. Być może o prawdzie można powiedzieć więcej, niż w deflacjonizmie umiarkowanym, ale mniej, niż w tradycyjnych, filozoficznych badaniach istoty prawdy.
(3) Inflacjonizm (antydeflacjonizm)
Prawda to autentyczna własność, zadaniem epistemologii jest podanie definicji prawdy i odkrycie jej istoty. O prawdzie można powiedzieć o wiele więcej niż dopuszcza deflacjonizm i minimalizm. Poważne rozważania mówią o naturze prawdy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)