Oczywistość obiektywna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oczywistość obiektywna - strona 1 Oczywistość obiektywna - strona 2 Oczywistość obiektywna - strona 3

Fragment notatki:

dr hab. Jan Krokos. Notatka składa się z 3 stron.
Oczywistość obiektywna - cecha świadomości poznającej związana z ujęciem przedmiotu poznawanego, charakteryzująca sposób tego ujęcia. Cecha świadomości poznającej = cecha poznania związana z ujęciem przedmiotu poznawanego i charakteryzująca sposób owego ujęcia. Prawda poznawcza przynależy poznaniu i jego rezultatowi, przedmiotowi przynależy prawda ontyczna.
Każda czynność poznawcza ujawnia swoim przebiegiem stan rzeczy i sposób ujęcia tego stanu rzeczy.
Każda czynność poznawcza jest przeżywana (wiem co ujmuję, ale także i jak ujmuję). To co przeżywamy jest całkowicie odsłonięte naszej świadomości. Dzięki momentowi przeżywania wiemy na ile rezultat poznania jest wyznaczony przez ujęcie przedmiotu. Wiemy też że dzięki analizie naszych przeżyć świadomych, różne są sposoby ujęcia przedmiotu. Sposób naszego ujmowania przedmiotu wyznacza różny rodzaj oczywistości. Spostrzeżenie np. wyznacza oczywistość asertoryczną (po prostu stwierdzamy fakt, że tak a tak jest). Spostrzeżenie zmysłowe zewnętrzne nie wyznacza nam zależności istotowej (czy to drzewo z istoty swojej jest zielone). Husserl wymienia więc także: oczywistość apodyktyczną - to taka oczywistość, która wskazuje, że nie może być inaczej.
Oczywistość przypomnieniowa Oczywistość - jest powszechnym kryterium prawdy, faktycznie występującym, ale kryterium analogicznym (tzn. nie istnieje jeden typ oczywistości, lecz wiele typów oczywistości). Oczywistość nie jest jednak czymś mechanicznym- oczywistość która przynależy do naszego poznania musi być wraz z poznaniem coraz bardziej uaktualniana, tzn. im bardziej nasze poznania będą sprawne, tym bardziej będziemy zdawali sobie sprawę z oczywistości, lub również z ich braku. Jedynym zasadnym kryterium jest oczywistość przedmiotowa.
Prawda cd… Należy odróżnić prawdę, czy prawdziwość związane z ujęciem przedmiotu, druga sprawa to teoria prawdy, w której występuje definicja prawdy, teoria. Nie kwestionuje się w zasadzie tego że od czasu do czasu coś jednak wiemy. Całkowitego zakwestionowania prawdziwości naszego poznania nie ma w filozofii. Istnieje problem jak prawdę rozumieć, co znaczy że zdanie jest prawdziwe itd.…
Relacyjne i nierelacyjne koncepcje prawdy Relacyjne koncepcje prawdy (definicje)- to takie koncepcje w których predykat prawdziwy jest predykatem dwuargumentowym wyrażającym relacje między czymś a czymś. Np. definicje korespondencyjne - prawda jest to zgodność między rzeczą i intelektem; wyrażona jest relacja tego co jest prawdziwe z tym wobec czego to jest prawdziwe. Źródła Arystotelesa wskazują na nierelacyjną definicję prawdy.
Frege : Jeżeli prawdziwość jest cechą poznania, nie jest to uzgadnianie czegoś, jest to swoiste ujęcie poznawcze przedmiotu; wiemy że tak się rzeczy mają.


(…)

… się poziomów w językach- prowadzi tam do antynomii. Natomiast jest możliwa dla języków sztucznych, dla których da się zbudować metajęzyk, istotnie bogatszy od języka przedmiotowego, bo zawierający nazwy wszystkich wyrażeń tego języka. Poprawna df. prawdy jest w szczególności przydatna w językach sformalizowanych. Nie da się więc zbudować generalnej (ogólnej) df. prawdy, można zbudować jedynie df. cząstkowe…
… do Tarskiego, powiedział że prawdziwość polega na pozbyciu się cudzysłowu. Sprowadza on prawdę do odcudzysłoweinia. jest to teoria dyskwotacyjna. Epistemiczny teorie prawdy- epistemiczny nazywamy takie ujęcie prawdy, gdy bycie prawdziwym jest w jakikolwiek sposób zależne od tego ,czy uważamy jest za prawdziwe. Frege opowiadając się przeciwko epistemiczny koncepcjom prawdy mówi że czym innym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz