Mikrosocjologia - Rozdział IV

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1337
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mikrosocjologia  - Rozdział IV - strona 1 Mikrosocjologia  - Rozdział IV - strona 2 Mikrosocjologia  - Rozdział IV - strona 3

Fragment notatki:

Rozdział 4
Częstym błędem badacza: takie postępowanie, jakby rzeczywistym przedmiotem analizy był nie element struktury, ale jednostka ludzka związana z tym miejscem w strukturze.
Najprostszymi, pierwotnymi elementami struktury bliskiego dystansu są pozycje, statusy i role społeczne.
Struktury quasi-grupowe - ich elementy możemy dostrzec w obrębie danej grupy lub grup społ., lub też takich, których zasięg obejmuje więcej niż jedną grupę, które więc lokują się na przecięciu wielu grup społ., granice quasi-struktur są niewyraźne.
Rozróżnienie struktura a stratyfikacja:
Stratyfikacja - pojęcie stosowane w makrosocjologii, elementami stratyfikacji są nie pozycje, lecz statusy społ., stratyfikacja jest układem hierarchicznym, dodatkowo zdeterminowanym cechami jednostek posiadających dane statusy, kształt stratyfikacji w dużym stopniu zależy od okoliczności w danym czasie, od indywidualnych cech jednostkowych. Stratyfikacja jest pochodną struktury, nie jest tak spetryfikowana, jak struktury bliskiego dystansu. Struktura - dobrze sprecyzowany typ układu wewnątrzgrupowego; podstawowym tworzywem struktury małej grupy są normy, wartości i cele grupy jako całości, towarzyszą im określone oczekiwania, wymogi, sankcje i żądania (siatki norm i wartości wraz z oczekiwaniami i wymogami, czyli pozycje społ.)
Rola społ. - w odróżnieniu od pozycji, statusu i osobowości (która jest jednym z czynników charakteryzujących jednostkę) nie należy do któregokolwiek z tych trzech układów, a lokuje się na przecięciu wszystkich trzech! Pełni funkcje pośredniczące, dzięki którym stratyfikacja i struktura mogą wpływać na osobowość jednostki.
Teoria poziomów oczekiwań - Berger, Wagner i Zelditch : teoretyczny program badawczy, celem jest wyjaśnienie procesu powstawania struktur społecznych i stratyfikacji oraz wyjaśnienie działania tych struktur w specyficznych warunkach braku precyzyjnie określonych granic poszczególnych grup społ. oraz nieistnienia lub nieoddziaływania na funkcjonowanie takich struktur wielu czynników występujących w typowych sytuacjach. Zjawisko poziomu oczekiwań przynależy do procesów organizowania danego poziomu.
Poziom - to stan lub rodzaj uporządkowania elementów danego typu, konkretnie oczekiwań. Jednostką procesu organizującego poziom jest sytuacja.
Czynnik statusu - charakterystyka aktora mająca dwa lub więcej poziomów, które są odmiennie oceniane ze względu na odmienność, cześć lub niezbędność.
Czynniki mogą być szerokie lub szczegółowe, w zależności od tego z jakim poziomem oczekiwań są związane. Szczegółowość wynika ze stopnia zdefiniowania czy określenia danej sytuacji.


(…)

… dwa lub więcej odmiennie ocenianych poziomów.
Ogólny poziom oczekiwań to nieograniczony poziom oczekiwań, na przykład przekonanie, że ktoś jest „zdolny” bez określenia jak lub w jaki sposób. Specyficzny czynnik statusu tworzy większą nierówność niż czynnik szeroki.
Małe grupy nie tworzą organizacji społ. od nowa, z interakcji społ. ich członków, ale podtrzymują wewnątrz grupy zewnętrzne różnice statusu. Niemożliwe…
… charakterystyk na aktorów będących nośnikami tych charakterystyk.
Poziomy oczekiwań wykształcają się więc gł. wtedy, gdy znaczenia nabierają szerokie czynniki statusu poszczególnych jednostek, gdy jednostki utrzymujące luźne interakcje napotykają wspólne zadanie. Stabilność poziomów oczekiwań wynika z tego, że warunki ich zmiany są funkcją definicji sytuacji zewnętrznej.
W sytuacji wyraźnego uzależnienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz