Mikrobiologia wody i ścieków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mikrobiologia wody i ścieków - strona 1 Mikrobiologia wody i ścieków - strona 2 Mikrobiologia wody i ścieków - strona 3

Fragment notatki:


MIKROBIOLOGIA WODY I ŚCIEKÓW Są trzy zasadnicze kierunki badań:
mikrobiologiczny - ma na celu poznanie mikroflory wody, roli mikrokrążenia w ekosystemie wodnym;
sanitarno - epidemiologiczny - liczne zapadnięcia, rozprzestrzenianie się, zabezpieczanie ludzi przed zakażeniem;
technologiczny - związany z oczyszczaniem ścieków komunalnych; oparte jest gł. na procesach mikrobiologicznych.
Jeżeli chodzi o mikroflorę wody to wchodzi głównie w skład bentosu - zespół organizmów roślinnych i zwierzęcych zamieszkujących dno zbiorników wodnych, jezior, i planktonu - zbiór organizmów zwierzęcych unoszących się na wodzie. Gł. masa żywa przypada na fitoplankton; glony i grzyby - nieznaczna część. Bakterie możemy podzielić ze względu na pochodzenie na: wodne - żyją i rozmnażają się w wodzie; większość z nich to oligotrofy, znajdują sobie pożywienie. Występują nawet w wodach niezanieczyszczonych. Są urzęsione, np. Vibrio, Pseudomonas, krętki; ponadto wiele bakterii osiedlających się. Niektóre mogą wytwarzać barwniki (np. Sarcina, Flavobacterium). Rozwija się też mikroflora beztlenowa, liczne autotrofy hemolizujące. Bakterie wodne są uważane za nieszkodliwe dla człowieka, np. Pseudomonas może powodować psucie się pokarmu przygotowanego na wodzie z nimi. glebowe - są spłukiwane z gleby do wody; stopniowo ulęgają redukcji. Większość z tej grupy to bakterie tlenowe, przetrwalnikujące, gł. laseczki z rodzaju Bacillus. Dużą rolę pełnią drobnoustroje nitryfikacyjne. Maja największe znaczenie sanitarno-epidemiologiczne. ściekowe - żyją na szczątkach drobnych roślin i zwierząt, wiele znanych jako jelitowe, szczególnie bakterie z grupy coli, laseczki zgorzeli gazowych. Drobnoustroje typowo chorobotwórcze - Salmonella, Vibrio coma.
Wody mogą być podzielone na: opadowe - ich skład, charakter zależy od czystości atmosfery. Drobnoustroje są zależne od zanieczyszczenia. Więcej jest ich latem, na terenach miejskich, w śniegu niż w deszczu, największe ilości w gradzie. Te które są w wodach opadowych są nieszkodliwe dla człowieka - saprofity. Chorobotwórczość ich jest krótkotrwała, bo giną już w powietrzu, wysychają, zabija je promieniowanie, ozon. powierzchniowe - stawy, jeziora, rzeki. Są zmienne w zależności od charakteru geologicznego, pory roku, ilości opadów, zagospodarowania. Rodzaj i ilość bakterii są bardzo zmienne. Jeżeli chodzi o wody górskie to są to typowe wolne oligotrofy. Wody zagospodarowane będą zawierać dużo rozmaitych związków chemicznych i mikroorganizmów. Jednym ze źródeł będą ścieki. Wody stojące, stawy - maja większy stopień czystości i mikroflorę, co związane jest z sedymentacją. Woda morska - mała ilość drobnoustrojów w stosunku do wód słodkich, ale z wyjątkiem wód przybrzeżnych, które mogą być zanieczyszczone i zawierać bakterie jelitowe. Woda morska powoduje wyginięcie w ciągu 2-3 dni.

(…)

… się na podłożach sztucznych → hodowle komórkowe. Oporność stosunkowo duża 9586 dni w kale kleszcza; w wełnie; w wodzie, mleku o T pokojowej - 7 dni). W 72ºC ginie po 15s; wrażliwe na alkohol 70%, antybiotyki. Wywołuje gorączkę Q. Może przechodzić ze zwierzęcia na zwierzę, kleszcze, kontakt, droga aerogenna. Ludzie przez kontakt lub drogą aerogenną. Gł. bydło i owce (gorączka, wysięk z nosa, odoskrzelowe zapalenie płuc, ronienia -bydło; owce bezobjawowo lub objawy słabo zaznaczone, ronienia, czasem zapalenie stawów; u obu dużo zarazków w łożysku). U ludzi objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, kończyn, miąższowe zapalenie płuc).
RODZAJ: Ehrlichia
E. canis - gl. u psowatych; komórki docelowe - limfocyty, monocyty; gł. w Azji, ale występuje na całym świecie. Pierwszy raz w Algierii w 1935r. Francja…
… jest określić dokładnie czynnik etiologiczny. Można izolować Escherichia, Proteus, Clostridium, Pseudomonas, Klebsiella - trudno określić który dokładnie jest przyczyną. Są też paciorkowce, gronkowce, P. aeruginosa, grzyby, pierwotniaki. Wykrycie ich w tym środowisku, nawet podczas epidemii nie jest łatwe - mała liczba drobnoustrojów, w zasadzie nie rozmnażają się w wodzie, ich liczba ulega redukcji…
…, jest ich znacznie więcej i łatwiej jest je wykryć. Może to świadczyć o kałowym lub ściekowym jej zanieczyszczeniu. Ustalono stałe występowanie E. coli, pałeczek jelitowych, paciorkowców kałowych (Enterococcus fecalis), C. perfringens. Wskaźnikiem zanieczyszczenia wody jest grupa coliform (tlenowe, względnie beztlenowe, G- pałeczki, w zasadzie fermentujące laktozę: E. coli, Citrobacter i Enterobacter). W kale…
… komórkowa jest podobna chemicznie jak u G-. Rozmnażanie przez podział poprzeczny w komórkach woreczka żółtkowego 6-dniowych zarodków kurzych. Organizmy wewnątrzkomórkowe. Cechy podstawowe: posiadają systemy metaboliczne → pewne funkcje metaboliczne; są wrażliwe na działanie sulfonamidów i antybiotyków. Mogą być przyczyną chorób ludzi i zwierząt. Symbioza ze stawonogami - mogą być przez nie przenoszone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz