Mięśnie jako amortyzatory aparatu ruchu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mięśnie jako amortyzatory aparatu ruchu - strona 1

Fragment notatki:

MIĘŚNIE JAKO AMORTYZATORY APARATU RUCHU.WYJAŚNIJ POJĘCIE „POGOTOWIE UGIĘCIOWE” KOŃCZYN KRĘGOWCA. Układ mięśniowy spełnia dwojaką rolę w łagodzeniu wstrząsów: wzmożone napięcie zginaczy (silniejsze od napięcia antagonistów) sprawia, że łańcuchy stawowe tworzą system kątowych załamań pomiędzy poszczególnymi belkami kostnymi. Ten typ amortyzacji zaznacza szczególna rolę u kręgowców czworonożnych i nosi nazwę „pogotowia ugięciowego”. Stałe ugięcie kończyn występuje w stawach: barkowym, biodrowym, kolanowym i łokciowym.
mankiet mięśniowy wokół stawu zbudowany z tkanki o właściwościach elastycznych i kurczliwych spełnia rolę czynnika łagodzącego siłę wstrząsów.
U człowieka w związku z pionową postawą, lokalizacja głównych ogniw amortyzujących ulega rozsunięciu do dołu i do góry tworząc dwie strefy:
pierwszą jest stopa wsparta na półkolistej podstawie, utworzonej i utrzymywanej przez silny aparat więzadłowo - mięśniowy druga jest znacznie rozleglejsza i jest to układ krzywizn kręgosłupa oraz aparat więzadłowo - mięśniowy kręgosłupa. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz