Elementy biomechaniki narządu ruchu-opracowanie zagadnień

Nasza ocena:

3
Pobrań: 553
Wyświetleń: 2870
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy biomechaniki narządu ruchu-opracowanie zagadnień - strona 1

Fragment notatki:

ELEMENTY BIOMECHANIKI NARZĄDU RUCHU
1. Opisz biomechaniczne funkcje kręgosłupa
- amortyzacja
- przenoszenie obciążeń
- podporowa
2. Opisz kliniczne funkcje kręgosłupa
- narząd ruchu
- ochrona rdzenia kręgowego
- narząd podpory
3. Wyjaśnij pojecie „triady podparcia” w tym proporcje obciążeń
Triadę podparcia zwana także triada stawowa , składa się ona z trzech połączeń będących jednocześnie punktami podparcia, które stanowią dwa symetryczne stawy międzywyrostkowe i krążek międzykręgowy, triadę stawową wzmacniają więzadła i mięśnie, które zapewniają właściwą ruchomość kręgosłupa i jego funkcje.
Główne obciążenia prznosi krążek międzykręgowy, a zwłaszcza pierścień włóknisty, rozciągany przez jądro miażdżyste podczas przenoszenia nacisków osiowych.
Wyrostki stawowe przenoszą około 20% obciążeń i włączają się w proces przenoszenia obciążeń, gdy siły są większe niż 2000N.
4. Budowa i funkcje krążka międzykręgowego
Składa się z trzech elementów:
- płytki chrzęstne pokrywają środkowe części trzonów, oddzielając pierścień włóknisty od
trzonów kręgowych
- pierścień włóknisty składa się zazwyczaj z 10-16 włóknistych warstw, włókna te krzyżują
się ze sobą i przebiegają pod kątem 30 - 40 stopni do osi trzonu kręgowego
- jądro miażdżyste nieściśliwa substancja galaretowata
Krążek międzykręgowy pełni jednocześnie funkcję amortyzatora kręgosłupa i zapewnia mu ruchomość (jak łożysko kulkowe). Umożliwia zgięcie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa. Dzięki dyskom kręgi nie ocierają się o siebie.
5. Maksymalne obciążenia kręgosłupa człowieka
Kręgosłup jest w stanie przenosić bardzo duże obciążenia i są to obciążenia od 4,5 kN ( 450kg) dla trzeciego kręgu szyjnego C3 (najdelikatniejszy, najmniej odporny na urazy, najmniej umięśniony i najbardziej podatny na rehabilitacje), aż do 8,3 kN (830kg) dla kręgu L4 (opracowanie wg Bella 1967r.). 6. Stabilizacja transpedikularna - szkic i charakterystyka
Metoda stabilizacji przy użyciu śrub transpedicularnych (przechodzą przez pedicla), Zastosowanie haków , prętów i płytek stabilizujących.
Metody:
- Harringtona
- płytki Luque'a
- system Hartshila
- system Caspra
- stabilizator Cotrela - Dubousseta
- stabilizator Klugera
- systemy Dero
7. Skolioza, definicja oraz patomechanizm
Skolioza była kiedyś nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Z tamtego okresu pozostała aktualna jedynie definicja skoliozy, którą określamy jako zniekształcenie przekraczające 10° w płaszczyźnie czołowej, mierzone metodą Cobba, na zdjęciu rentgenowskim.


(…)

… nie jest znany.
Narysuj współczesną endoprotezę stawu biodrowego wraz z jej charakterystyką
Charakterystyka warstwy wierzchniej implantów stawu biodrowego
Cementowe i bezcementowe
Ceramiczne
Polietylenowe
Wlokna weglowe
Różnice w modelach obciążeniowych stawu biodrowego Maqueta i Będzińskiego
Model Maqueta
pasmo zewnętrzne powięzi uda jest napinane przez mięsień odwodzący, symulowane jest ono jako cięgno biegnące wzdłuż trzonu kości udowej od stawu kolanowego do kości miednicy, cięgno to opiera się na krętarzu wielkim kości udowej, mając możliwość ślizgania się po nim, tak zamodelowane oddziaływanie pasma biodrowo-piszczelowego daje dodatkową siłę poziomą, która stabilizuje staw biodrowy; model ten wykazuje większą zgodność z anatomią górnej części kończyny dolnej
Model Będzińskiego
uwzględniono zarówno oddziaływanie mas tułowia na główkę kości udowej jak i oddziaływanie mięśni odwodzicieli, pasma biodrowo-piszczelowego, ponadto uwzględniono oddziaływanie rotatorów wywołujących skręcanie kości udowej. Podstawowe problemy w implantacji stawu biodrowego
- biozgodność materiałów
- odpowiedniej relacji sztywności trzpienia i kości czyli unikanie przebudowy struktury kości (remodeling) oraz (shielding…
… odzwierciedla zazwyczaj stopień rozwoju ewolucyjnego organizmu. U ssaków mózg składa się z pięciu zasadniczych części. Są to:
kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie, tyłomózgowie, rdzeń przedłużony (tyłomózgowie wtórne).
Spondylolisteza - charakterystyka i metody leczenia,
Mianem kręgozmyku (inaczej - spondylolisteza) określa się chorobę zaliczaną do grupy deformacji kręgosłupa. Polega ona na przesunięciu…
….
19. Scharakteryzuj zjawisko osteoporozy Osteoporoza (rzeszotowienie kości) - to choroba charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej i zmianą struktury przestrzennej kości. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Celem leczenia jest zwiększenie masy kostnej, zapobieganie jej ubytkowi i jest z tym związane zapobieganie złamaniom kości. Osteoporoza jest chorobą polegającą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz