Czynniki ograniczające ruchomość stawów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki ograniczające ruchomość stawów - strona 1

Fragment notatki:

CZYNNIKI OGRANICZAJACE RUCHOMOŚĆ STAWÓW - UZASADNIJ CELOWOŚĆ TYCH OGRANICZEŃ. Czynniki ograniczające ruchomość stawu w warunkach prawidłowych są zjawiskiem pożądanym i oszczędzającym pracę mięśni.
Do czynników tych należą:
ELEMENTY KOSTNE: kształt powierzchni stawowej np. powierzchnia siodełkowata decyduje o ograniczeniu ruchomości do dwóch płaszczyzn. Powierzchnia bloczkowa ogranicza ruchomość do jednej płaszczyzny, wyrostek łokciowy ogranicza nadwyprost stawu łokciowego, wyrostki kolczyste kręgów piersiowych przeciwstawiają się nadwyprostowi tego odcinka kręgosłupa.
ELEMENTY CHRZĄSTKOWE: ograniczają zakres ruchów np. w stawie ramiennym i biodrowym, a w innych zwiększają zakres ruchomości np. stawy mięedzykręgowe odcinka szyjnego czyniąc z nich stawy wieloosiowe.
ELEMENTY WIĘZADŁOWE: więzadła wzmacniają ścianki torebki stawowej, ograniczają zakres ruchomości stawu i przeciwstawiają się nieprawidłowym wychyleniom w stawie. Więzadła wewnątrzstawowe pełnią podobną funkcję jak więzadła zewnętrzne.
MIĘŚNIE: ograniczają nadmierne wychylenia w stawach. Poszczególne mięśnie i całe zespoły mięśni otaczają stawy w taki sposób aby przynajmniej część ich siły była przeznaczona na zwieranie szpary stawu. Wychyleniom nadmiernym przeciwstawiają się grupy mięśni antagonistycznych. Z przerostem masy mięśnia i zwiększeniem jego siły wiąże się zmniejszenie ruchomości stawu. Ograniczenie ruchomości stawu pozwala na zmniejszenie masy mięśniowej. Gdyby wszystkie stawy występujące w organizmie człowieka były stawami wieloosiowymi, to aby utrzymać równowagę potrzebna by nam była olbrzymia siła mięśni z co za tym idzie także ich wielka masa. Pociągnęło by to za sobą zmianę lokalizacji środków ciężkości ciała, zwiększenie siły bezwładności, zwiększenie zapotrzebowania na energię co z kolei powoduje zwiększenie zapotrzebowania na tlen i pożywienie, zwiększoną potrzebę wydalania i spalania tkankowego. Stawy wieloosiowe są więc nieekonomiczne, ale potrzebne gdyż kończynom ludzkim zapewniają rozległy wymach i szybkie oraz wielokierunkowe zabezpieczenie wychwianej równowagi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz