To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Procesy integracyjne oraz rozwój współpracy regionalnej Obowiązującym modelem kształtowania bezpieczeństwa międzynawowego w regionie pozostawała równowaga sił i kierowanie się przez tamtejsze państwa interesem narodowym. Bezpieczeństwo zbiorowe czy procesy integracyjne pozostawały na przełomie XX i XXI wieku w początkowej fazie rozwoju.
Najważniejszym procesem jest wzrost roli Chin w regionie. Chiny stają się stopniowo najważniejszym obok USA aktorem w regionie, rozbudowując sieć swoich wpływów politycznych i gospodarczych. Ekspansja chińska postępuje zarówno w wymiarze tzw. twardej potęgi (modernizacja militarna) oraz tzw. miękkiej potęgi (zwiększającej atrakcyjność Pekinu dla poszczególnych aktorów w regionie). Chiny dokładają wszelkich starań, żeby przedstawić swoje intencje jako niezagrażające bezpieczeństwu regionalnemu, jednocześnie jednak dążą do wyłączenia Stanów Zjednoczonych z tworzonych struktur regionalnych.
Następuje również zwiększanie odpowiedzialności Japonii za region i jego bezpieczeństwo. Zmiana polityki japońskiej jest bowiem w dużej mierze spowodowana zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Komunistyczna Korea mocno zmienia kulturę strategiczną Japonii, która jest gotowa podjąć samodzielne działania, nawet bez wsparcia amerykańskiego.
Zmiany w japońskiej doktrynie obronnej prowokuje również osłabianie reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.
Drugim najważniejszym czynnikiem przemian strategii japońskiej jest wzrost pozycji Chin w regionie. Chiny i Japonia coraz wyraźniej konkurują o dostęp do surowców. Japonia jest całkowicie uzależniona od importu, co powoduje konieczność ochrony szlaków zaopatrzenia.
Kolejną zauważalna tendencją jest instytucjonalizacja bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie. Postępuje ona stosunkowo powoli ze względu na dwa czynniki: silne zróżnicowanie aktorów w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku oraz istnienie bilateralnych więzi bezpieczeństwa łączących część miejscowych podmiotów politycznych ze Stanami Zjednoczonymi.
Ostatnią wyraźną tendencją jest multilateryzacja wysiłków na rzecz rozwiązania zagrożeń bezpieczeństwa regionalnego. Jest to związane zarówno z ograniczeniami możliwości i potencjału amerykańskiego, jak i rosnącym znaczeniem innych państw, zwłaszcza Chin i Japonii.
Kaukaz i Azja Środkowa jako „stawki w grze”
Kaukaz to region górski rozciągający się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Kaukaz Północny to region położony na północ od grzbietu gór Kaukaz wchodzący w skład Federacji Rosyjskiej jako siedem republik (Adygeja, Karaczajo - Czerkiesja, Kabardyno - Bałkaria, Osetia Północna, Inguszetia, Czeczenia i Dagestan), dwa kraje (krasnodarski i stawropolski) i jeden obwód (rostowski). Na terenie Kaukazu Południowego (Zakaukazia) położonego na południe od gór Kaukaz znajdują się trzy państwa, tj. Armenia, Azerbejdżan i Gruzja.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)