Międzynarodowe stosunki polityczne - Działania na rzecz umacniania bezpiecze_stwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - Działania na rzecz umacniania bezpiecze_stwa - strona 1

Fragment notatki:

Działania na rzecz umacniania bezpieczeństwa
1963 rok- powołanie Organizacji Jedności Afrykańskiej w Addis Abebie, na konferencji niepodległych państw afrykańskich- podejmowanie działań na rzecz eliminowania zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju w Afryce (organizacja regionalna powstała na mocy rozdziału VIII Karty NZ). Powołanie do życia Komisji Mediacji, Koncyliacji i Arbitrażu, rozpoczęła działalność w 1967r, zawieszono jej funkcjonowanie w 1977.
1993, Kair- powołanie Mechanizmu Prewencji, Opanowywania i Rozwiązywania konfliktów (Organ Centralny wraz z odpowiednim zapleczem administracyjnym i finansowym) - mechanizm kairski.
1990, 1991- ustanowienie misji stabilizacyjnych w Rwandzie (przy ich milczeniu dokonano tam ludobójstwa)
1993-1996- misja w Burundi
1997-1999- misja na Komorach (dwie ostatnie wycofane po wojskowych zamachach stanu)
Sukcesem zakończyła się mediacja podjęta między Erytreą a Etiopią.
8 lipca 2002 przestała istnieć OJA, a jej obowiązki przejęła Unia Afrykańska (Akt założycielski Unii Afrykańskiej z Lome ze Zgromadzenia Szefów Państw i Rządów OJA z 11 lipca 2000, wszedł w życie 26 maja 2001 roku.
Zgromadzenie UA w Durbanie: powołanie do życia nowego organu o nazwie: Rada Pokoju i Bezpieczeństwa, rozpoczęcie działalności 25 maja 2004. Kompetencje Rady BiP- str, 473.
Kontynentalny System Wczesnego Ostrzegania-centrum obserwacji i monitoringu oraz subregionalne jednostki monitorujące.
Za tydzień kolokwium - Integracja Europejska, przerobione tematy, rozbrojenie (nie będzie Azji na kolokwium)- pytanie otwarte (wymień, podaj, uzupełnij) - nr najważniejszych rezolucji (baza: „Bezpieczeństwo międzynarodowe po Zimnej wojnie, ale też może być z - Kukułki, i Polityka międzynarodowa USA. 11:30 - w I turze. Wpływ Chin na Afrykę.
Wg danych w 2010 Chiny przejmą wpływy USA na kontynencie afrykańskim. 2003- program Chin wobec Afryki (m.in. zwiększenie pomocy ekonomicznej bez stawiani warunków politycznych, np. jeżeli chodzi o demokrację, nieinterwencja w sprawy wewnętrzne).
UE: nacisk na prawa człowieka, przy pomocy gospodarczej. Główny aktor w ramach UE - Francja. Zaangażowanie Chin w Afryce: uzależnianie państw afrykańskich gospodarczo i politycznie od Chin. Główni eksporterzy ropy naftowej: Angola (ogłoszenie secesji od Angoli prowincji Kabinda), Nigeria. Budowa szkół, rozbudowywanie infrastruktury. Ilość plemion w Afryce - ok. 10 tys.
Apartheid: Zimbabwe, RPA, Namibia (zaangażowani byli USA i ZSRR, uzyskanie niepodległości w 1990r.), zaangażowanie ONZ.
Zakończenie apartheidu w RPA: 1990- zwolnienie Nelsona Mandeli, 1991 - anulowanie ustaw dotyczących apartheidu, zakończenie apartheidu.

(…)

… byli USA i ZSRR, uzyskanie niepodległości w 1990r.), zaangażowanie ONZ.
Zakończenie apartheidu w RPA: 1990- zwolnienie Nelsona Mandeli, 1991 - anulowanie ustaw dotyczących apartheidu, zakończenie apartheidu. Maroko- status obserwatora, wystąpiła w 1984 roku na rzecz protestu po przyjęciu do UA Sahary Zachodniej.
2

... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz