Referat - Niepodległość Namibii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - Niepodległość Namibii - strona 1 Referat - Niepodległość Namibii - strona 2 Referat - Niepodległość Namibii - strona 3

Fragment notatki:

Aneta Chorąży
Niepodległość Namibii.
Namibia była ostatnim dużym terytorium zależnym, które uzyskało niepodległość dopiero 21 marca 1990 roku, kiedy to jej pierwszy prezydent Sam Nujoma, obwieścił zakończenie wieloletniego panowanie Republiki Południowej Afryki nad tym terytorium. Była to bardzo trudna i długa droga, zanim Namibia mogła ogłosić iż jest samodzielnym państwem. Potwierdzając iż, nie był to łatwy proces wystarczy zauważyć że, sprawa dobiegła do szczęśliwego końca dopiero po 40 latach od momentu kiedy pojawiła się na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Namibia, jest to kraj leżący w Afryce południowo- zachodniej nad Zatoką Wielorybią, która w historii swego istnienia była między innymi przez 31 lat kolonią niemiecką, a następnie znajdowała się pod kontrolą ówczesnego Związku Południowej Afryki ( późniejsze RPA), jako terytorium mandatowe. Do roku 1968 występowała pod nazwą Afryki Południowo - Zachodniej.
Historia konfliktu namibijskiego dzieli się natomiast na trzy wyodrębnione okresy. Pierwszy z nich ma miejsce od początku lat pięćdziesiątych do momentu uchylenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku mandatu RPA nad Afryką Południowo- Zachodnią. Drugi okres rozpoczyna się w 1966 r. kiedy to ONZ przejmuje formalną pieczę nad Namibią i dąży do porozumienia w sprawie przyszłości tego kraju, natomiast trzeci trwa od 1975 do 1990 r. kiedy zostaje uchwalona deklaracja niepodległości.
Początki konfliktu były widoczne już w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, kiedy to Związek Południowej Afryki wyrażał chęci do inkorporacji owego terytorium, czemu wyraźnie sprzeciwiło się ONZ, gdyż było to obszar należący do międzynarodowego systemu powiernictwa i podlegał zwierzchnictwu ONZ. Mimo takich deklaracji, rząd w Pretorii wcielił de facto Afrykę Południowo- Zachodnią do swego państwa, uważając ją za terytorium podlegające wyłącznie ich kontroli. Już w 1950 r. ONZ wykonała pierwsze kroki aby zagwarantować ludności Afryki Południowo- Zachodniej prawa do samostanowienia. Zostawały powoływane różnego rodzaje komitety, które miały nadzorować owe terytorium z ramienia ONZ między innymi: Komitet ONZ do spraw Afryki Południowo- Zachodniej (1953r.), Komitet Dobrych Usług (1957 r.).Niestety wszystkie komitety i powiązane z nimi nadzieje okazały się klapą. W 1960 r. Etiopia i Liberia wystąpiły do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, aby wszczął on postępowanie przeciwko ZPA, w związku z jego polityką wobec Afryki Południowo- Zachodniej. Werdykt w tej sprawie zapadł dopiero w 1966 r. stwierdzając, iż większością jednego głosu, skarga tych państw została oddalona, a same państwa nie miały uprawnień do stwierdzania takich wniosków.


(…)

… Południowo- Zachodniej. Powołany do życia w 1961 r. Specjalny Komitet do spraw Afryki Południowo - Zachodniej, którego zadaniem miało być wyprowadzenie z tego terytorium wojsk RPA ( ZPA w 1961 r. przekształcił się w RPA), odwołanie ustawodawstwa apartheidu obowiązującego od lat 50, przeprowadzenie wyborów powszechnych pod auspicjami ONZ, które miały doprowadzić do uzyskania niepodległości. Następnie owy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz