Międzynarodowe stosunki gospodarcze-wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 840
Wyświetleń: 7560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki gospodarcze-wykład - strona 1 Międzynarodowe stosunki gospodarcze-wykład - strona 2 Międzynarodowe stosunki gospodarcze-wykład - strona 3

Fragment notatki:

dr hab. Tadeusz Kołodziej. Notatka składa się z 10 stron i porusza zagadnienia takie jak: podział podmiotów międzynarodowego podziału pracy, podmioty wymiany międzynarodowej, teorie tendencyjne i współczesne, tradycje, teoria H-O-S, teoria korzyści skali produkcji i zbytu. w notatce znaleźć można również informacje takie jak: teorie popytowo- podażowe, formy migracji kapitału, zagraniczna polityka ekonomiczna, polityka pieniężna, polityka fiskalna, narzędzia taryfowe.

Międzynarodowe stosunki gospodarcze-wykłady
Podział podmiotów międzynarodowego podziału pracy i gospodarki światowej:
Gospodarstwa domowe: pierwotni i współcześni producenci oraz konsumenci dóbr i usług prowadzący rozrachunek gospodarczy z otoczeniem, a zarazem mniej lub bardziej skłonni do oszczędzania lub inwestowania.
Krajowe organizacje gospodarcze: przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe, banki.
Zrzeszenia producentów i zrzeszenia konsumentów: kartele, konglomeraty.
Krajowe władze gospodarcze: organy państwowe odpowiedzialne za gospodarkę.
Wielkie korporacje transnarodowe (WKT): przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą.
Organy i instytucje regionalnych ugrupowań integracyjnych.
Międzynarodowe instytucje i organizacje gospodarcze.
Sposób podziału:
Kraje - rozumiane jako zamknięte granicami politycznymi i ekonomicznymi, zbiory ludności, zasobów naturalnych, składników majątku narodowego oraz narodowego systemu polityczno-gospodarczego.
Międzynarodowe instytucje, organizacje gospodarcze.
Przedmioty wymiany międzynarodowej:
Handel międzynarodowy, czyli wymiana towarów między różnymi podmiotami gospodarczymi poprzez granice narodowe, której towarzyszą różnego rodzaju usługi np. transport, ubezpieczenia. Coraz częściej międzynarodowy obrót usługami nie jest związany z obrotem towarowym, a jest zjawiskiem autonomicznym, absolutnie niezwiązanym z obrotem towarowym (np. przepływ kapitału, turystyka). Międzynarodowy podział pracy, czyli pogłębiająca się specjalizacja różnorodnych podmiotów gospodarczych funkcjonujących w poszczególnych krajach w zakresie produkcji określonych dóbr.
Specjalizacja i handel międzynarodowy typu substytucyjnego i komplementarnego
Specjalizacja wewnątrzgałęziowa i/lub zewnątrzgałęziowa
Międzynarodowa wymiana czynników produkcji - migracje
Migracja siły roboczej (dobrowolna, przymusowa, okresowa, sezonowa - do roku)
Migracja kapitału:
W szerokim znaczeniu - transfer siły nabywczej
W wąskim znaczeniu - środki pieniężne, których wykorzystanie za granicą rodzi stosunek typu należności , zobowiązań między eksportem i importem.
Jego celem jest przynoszenie zysku właścicielowi. Czymś innym jest przemieszczanie się kapitału za granicę, czyli „przeprowadzka” właściciela wraz z kapitałem za granicę. Również nie jest migracją kapitału transfer pozycji majątkowych np. darowizny, odszkodowania, kapitał pożyczkowy (pożyczki i kredyty), kapitał produkcyjny (port folio).
Wiedza techniczna: czynnik mało obfity i trudno dostępny.
Środowisko naturalne: stan środowiska.
Międzynarodowy podział pracy:
konsekwencja społecznego podziału pracy


(…)

… : regulacyjna -bezpośrednie(np. misje wojskowe)
- pośrednie
1. Rodzaje zagranicznej polityki ekonomicznej:
a) polityka wolnego handlu (A. Smith): rozwój gospodarczy dokonuje się przy stosunkowo najmniejszych nakładach pracy
b) polityka protekcjonizmu: protekcjonizm w handlu międzynarodowym to pochodna interwencjonizmu w gospodarce. Zwolennicy podkreślają, że założenia wolnego handlu są nierealne. Protekcjonizm
… ekonomicznej i instytucje koordynujące (kontrolujące: ONZ, Fundusz Walutowy, Światowa Organizacja Handlu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
Zagraniczna polityka ekonomiczna:
1.Definicja
Oddziaływanie państw na stosunki gospodarcze za granicą (zwłaszcza obrót towarami i usługami oraz przepływ czynników produkcji ) Uprawnienia państw w zakresie ZPE:
-uwarunkowanie szersze lub węższe (stopnia liberalizmu…
… to obniżenie podatków podmiotom o najwyższych dochodach i podwyższenie podatków podmiotom o najniższych dochodach, czyli podatek liniowy.
Narzędzia mikroekonomiczne zagranicznej polityki ekonomicznej:
Pojęcie i rodzaje polityki mikroekonomicznej:
Jest to oddziaływanie państwa na poszczególne działy gospodarki, a niekiedy na poszczególne podmioty gospodarcze. Zakres: polityka przemysłowa, rolna, inwestycyjna…
…, dochody i wydatki budżetu państwa, bilans handlowy i płatniczy, popyt i podaż pieniądza, zatrudnienie i bezrobocie itd. Obejmuje ona więc politykę dochodową, pieniężną, cenową, fiskalną, kredytową i inne. Chodzi o osiągnięcie pozytywnych efektów w tych obszarach. W gospodarce otwartej polityka makroekonomiczna jest zintegrowana z zagraniczną polityką ekonomiczną, w zamkniętej jest autonomiczna wobec…
… z działalności produkcyjnej, usługowej, handlowej.
Wzrost stopy procentowej w krótkim okresie czasu prowadzi do zwiększenia oszczędności, lokowania pieniędzy w bankach i spadku zainteresowania kredytem, obniża inflację poprzez spadek konsumpcji towarów krajowych i importowych. Spadek popytu krajowego oznacza spadek importu i konieczność wzrostu eksportu, a więc poprawę bilansu handlowego i salda. W długim…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz