Wpływ dużych korporacji transnarodowych na rozwój współczesnej gospodarki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ dużych korporacji transnarodowych na rozwój współczesnej gospodarki - strona 1 Wpływ dużych korporacji transnarodowych na rozwój współczesnej gospodarki - strona 2 Wpływ dużych korporacji transnarodowych na rozwój współczesnej gospodarki - strona 3

Fragment notatki:


Wpływ dużych korporacji transnarodowych na rozwój współczesnej gospodarki. „ Korporacja transnarodowa jest organizacją, która koordynuje działalność produkcyjno-handlową (różnych jednostek w różnych krajach - dopisek A. Zaorskiej)) z jednego ośrodka podejmującego strategiczne decyzje.” (definicja wg P. Dickena)
Korporacje transnarodowe są obecnie najbardziej prężnymi organizacjami gospodarczymi na świecie. Dysponują znacznym, mobilnym kapitałem, wielkim majątkiem trwałym i dużym zatrudnieniem. Są one zarządzane przez wysoko wykwalifikowaną kadrę menedżerską pochodzącą z różnych krajów świata.
Korporacjami międzynarodowymi są współcześnie niemal wszystkie największe przedsiębiorstwa działające na świecie i uważa się je za podmioty gospodarki światowej.
Współczesny rozwój korporacji transnarodowych rozpoczął się po II wojnie światowej. Przesłankę ku temu stanowił rozwój transportu, telekomunikacji, przemysłu i nowych form działalności gospodarczej.
W kolejnych latach korporacje rozszerzyły zakres i intensywność swojej działalności, a szczególnym okresem nasilania tych działań były lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku.
Na rozwój korporacji transnarodowych miały wpływ następujące czynniki:
upadek ZSRR i systemu komunistycznego, co poszerzyło obszar wolnego rynku,
międzynarodowy przepływ pieniądza,
liberalizacja transakcji rynkowych,
wzrost znaczenia globalnej konkurencyjności, przy jednoczesnej zmianie relacji pomiędzy państwami, korporacjami i organizacjami międzynarodowymi,
powstanie nowych sposobów współpracy między korporacjami, polegających na strategicznych aliansach (sojuszach nawiązywanych pomiędzy przedsiębiorstwami będącymi faktycznymi lub potencjalnymi konkurentami), fuzjach i przejęciach,
wzrost procesów i znaczenia regionalnej integracji,
nowe osiągnięcia technologiczne i rewolucja informacyjna, które otworzyły nowe możliwości przedsiębiorcze.
Korporacje transnarodowe to spółki akcyjne, prowadzące działalność gospodarczą w co najmniej dwóch różnych, a nawet kilkudziesięciu krajach.
Ważne znaczenie korporacji transnarodowych jest związane z ich potęgą ekonomiczną. Działalność korporacji spełnia w gospodarce światowej wiele ważnych funkcji, które służą rozwojowi i przemianom w skali globalnej, regionalnej i krajowej.
Realizując swą politykę ekspansji (inwestycyjna, kooperacyjna, handlowa) korporacje dokonują przemieszczania zasobów i zdolności wytwórczych, pobudzają wzrost i efektywność gospodarczą. Ponadto przyczyniają się do restrukturalizacji sektorów i przedsiębiorstw, aktywizują konkurencję i lokalną przedsiębiorczość, transmitują nowe metody i wzorce gospodarowania oraz umacniają międzynarodowe powiązania i współzależności. W swojej działalności wykorzystują różnice w geograficznym rozmieszczeniu czynników produkcji oraz różnice w polityce ekonomicznej poszczególnych krajów.

(…)

… i zagranicznych inwestycjach bezpośrednich oraz w procesach globalizacji warunkuje rosnący wpływ korporacji na umiędzynarodowienie działalności gospodarczej.
Zaopatrywanie filii zagranicznej w kapitał przez przedsiębiorstwo macierzyste jest formą zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Korporacje wielonarodowe poprzez rozmieszczenie w kraju goszczącym zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), sprowadzają…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz