To tylko jedna z 44 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
...Międzynarodowe stosunki walutowe
Istota międzynarodowych stosunków walutowych
Powstanie międzynarodowych stosunków walutowych datuje się od momentu, kiedy ukształtowały się na świecie systemy pieniężne wyróżniające poszczególne kraje. Wcześniej, w starożytności handel towarami odbywał się na zasadzie barteru.
W miarę rozwoju gospodarki światowej pojawiła się konieczność stworzenia takiego towaru, który spełniał by rolę pośrednika w wymianie, ale również takiego za pomocą którego można by było określić wartość wymiany. Ten ekwiwalent, czyli pieniądz w pierwotnej postaci był metalem szlachetnym. W miarę rozwoju wymiany towarowej okazało się, że pieniądz w takiej postaci stał się niewygodny w użyciu – głównie w transporcie i ze względów bezpieczeństwa środków. Dlatego też zaczęto deponować kruszce w zamian za zaświadczenia o depozycie. Zaświadczenia te, ze względu na swoją prostą formę, stały się przedmiotem obrotu, służąc tym samym do regulacji zobowiązań. Ważnym był fakt, że zaświadczenia te miały pełne pokrycie w kruszcach.....
...Ryzyko działalności
Ryzyko gospodarcze odnosi się zarówno do sfery mikro-, jak i makroekonomicznej. Każdy podmiot gospodarujący musi mieć prawo do decyzji ryzykogennych. Jednakże ryzyko powinno być podejmowane świadomie. Oznacza to, że podmiot podejmujący ryzyko powinien w pełni zdawać sobie sprawę z konsekwencji danej decyzji.
Współczesny rynek podlega ciągłym zmianom. Niepewność zmusza do podejmowania ryzyka, które w gospodarce rynkowej ciągle towarzyszy przedsiębiorcy, a każde ryzyko handlowe wyraża się przede wszystkim w pieniądzu jako zysk lub strata.
Ryzyko polityczne wiąże się z występowaniem:
Wojny, rewolucji, zamieszek, masowych strajków i podobnych działań przerywających faktyczne lub prawne stosunki między partnerami....
Międzynarodowe stosunki walutowe
Istota międzynarodowych stosunków walutowych
Powstanie międzynarodowych stosunków walutowych datuje się od momentu, kiedy ukształtowały się na świecie systemy pieniężne wyróżniające poszczególne kraje. Wcześniej, w starożytności handel towarami odbywał się na zasadzie barteru.
W miarę rozwoju gospodarki światowej pojawiła się konieczność stworzenia takiego towaru, który spełniał by rolę pośrednika w wymianie, ale również takiego za pomocą którego można by było określić wartość wymiany. Ten ekwiwalent, czyli pieniądz w pierwotnej postaci był metalem szlachetnym. W miarę rozwoju wymiany towarowej okazało się, że pieniądz w takiej postaci stał się niewygodny w użyciu - głównie w transporcie i ze względów bezpieczeństwa środków. Dlatego też zaczęto deponować kruszce w zamian za zaświadczenia o depozycie. Zaświadczenia te, ze względu na swoją prostą formę, stały się przedmiotem obrotu, służąc tym samym do regulacji zobowiązań. Ważnym był fakt, że zaświadczenia te miały pełne pokrycie w kruszcach. Kupcy wydający owe zaświadczenia w zamian za kruszce, zaczęli specjalizować się w tych usługach stając się bankierami emitującymi pierwsze banknoty. Z czasem zaczął się również rozwijać handel pomiędzy samymi bankierami w postaci przyjmowania zaświadczeń regulujących zobowiązania wobec swoich klientów i ich realizacji u innych bankierów. Ilość form pieniądza stała się tak duża, że niezbędne było ustanowienie zasad i form emisji pieniądza oraz jego obiegu, czyli stworzenia systemów pieniężnych i rynków walutowych.
Tak więc, dzięki istnieniu cząstkowych systemów pieniężnych na świecie - określonych przez poszczególne rynki walu
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)