Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Nasza ocena:

3
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki gospodarcze - strona 1 Międzynarodowe stosunki gospodarcze - strona 2 Międzynarodowe stosunki gospodarcze - strona 3

Fragment notatki:

Inne środki parataryfowe Kontyngenty taryfowe, czyli najważniejsze wśród tych podatków innych. Oznacza, że pewna określona ilość towarów importowanych może być wwieziona na dany obszar celny z zastosowaniem preferencyjnej stawki celnej. Np., obszar celny taki jak UE może być przyjęte, że pierwsze 100 000 sztuk towaru X może być przywiezione z zastosowaniem stawki podatkowej 5%, następne 100 000 nadal preferencyjnej ale już 10%, natomiast każda kolejna ilość importu tego towaru X objęta jest standardową stawką celną w wysokości np., 15%. Przedsiębiorca, który chce importować takie towary musi uzasadnić władzą celnym w UE, że nie spowoduje to (owe preferencje celne) zakłóceń, nie wpłyną nie korzystnie na innych przedsiębiorców UE. Procedury antydumpingowe stosowane są na wypadek pojawienia się dumpingu tzn., oferowania towaru na rynku importera po cenie niższej od ceny rynkowej a nawet kosztów wytworzenia tego towaru. Jeśli jakich towar kosztuje w UE 5 euro, koszt wytworzenia to 3 euro a jakiś eksporter w Chinach sprzedaje go po 1 euro, wówczas stosowane są dopłaty antydumpingowe które wyrównują tą cenę z cenami rynkowymi i dopiero wtedy może być towar dopuszczony do otwartego obrotu. Dumping może mieć charakter sporadyczny, który może wynikać znad produkcji danego dobra w kraju eksportera i wówczas On w zasadzie jest dopuszczalny. Natomiast nie dopuszczalny jest dumping zwany łupieżczym, którego istotą jest wyeliminowanie konkurencji na rynku importera a następnie na zajęciu jego pozycji na tym rynku. Subsydia oznaczają pomoc dla eksporterów, których towary mają zbyt wysoka cenę na danym rynku i owa cena utrudnia eksport na inne rynki. Wówczas stosowane są różne ułatwienia, ulgi, czy tez dopłaty istotą których jest doprowadzenie do sytuacji, w której eksportowany towar może być wywieziony w niższej cenie a który zostanie zrekompensowany subsydiami., np., jeśli dany towar kosztuje 4 euro i nie znajdzie nabywców na innych rynkach za tą cenę a za 3 euro tak to my dopłacimy eksporterowi to 1 euro abyś mógł eksportować, może też działać przy importowanych towarach, jest dla nich także wsparciem. Zakup określonych towarów importowanych jest możliwy przez system dopłat czy ulg.
Depozyty importowe oznaczają sytuację w której pobierane są należności pieniężne (rodzaj kaucji) która wysokością przypomina zobowiązania importera na wypadek gdyby towary uległyby uszkodzeniu lub daniny publiczne nie zostały odprowadzone. Jest to zabezpieczenie przyszłych należności budżetowych. W sytuacji uiszczenia tych należności fiskalnych depozyt importowy jest zwracany. Cechą charakterystyczną tego jest to że mają charakter nie oprocentowany. Jest motywacją dla importera aby uiścił opłaty.


(…)

… ilość towarów może być przedmiotem importu lub eksportu, natomiast każda pozostała ilość wykraczające poza ustalony limit nie będzie mogła być zaimportowana czy też wyeksportowana. Ograniczenia ilościowe noszą również nazwę kontyngentów nie taryfowych. W skrajnym przypadku np. statek towarowy który zawiera wyroby objęte kontyngentem nie taryfowym a ilość towarów zaimportowanych w ramach tego kontyngentu została już wyczerpana nie będzie mógł wpłynąć nawet do portu. Prowadzą te działania do embarga. Normy techniczne i jakościowe: regulacje, które poprzez szczegółowe określenie specyfikacji technicznej ale także dotyczącej bezpieczeństwa produktu w sposób bardzo skuteczny i coraz bardziej powszechny znajdują zastosowanie we współczesnym obrocie gospodarczym. Inspekcja przed wysyłkowa.: Dany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz