Międzynarodowe problemy społeczne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1554
Wyświetleń: 2814
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe problemy społeczne- opracowanie - strona 1 Międzynarodowe problemy społeczne- opracowanie - strona 2 Międzynarodowe problemy społeczne- opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Międzynarodowe problemy społeczne:
Dysproporcje rozwojowe
Ubóstwo, bieda
Bezrobocie
Głód
Brak dostępu do wody
Choroby cywilizacyjne:
grupa chorób o podłożu bakteryjnym/wirusowym(HIV/AIDS, malaria, gruźlica, czerwonka)
choroby o podłożu psychicznym(narkomania, alkoholizm, seksoholizm, zakupoholizm, lekomania)
hedonizm i macdonaldyzacja
Problemy demograficzne
Napięcia na tle etniczno - rasowym
Działalność przestępczości zorganizowanej(mafia, terroryzm, kartele narkotykowe i inne):
handel bronią
handel ludźmi(niewolnictwo, prostytucja, handel organami ludzkimi)
produkcja i handel narkotykami
korupcja
Globalizacja i związane z nią procesy internacjonalizacji wykształcają społeczeństwo globalne, utrzymujące relacje w transnarodowej przestrzeni społecznej. Relacje tu zachodzące dot. tak wymiany informacji i idei, jak i globalnego rozprzestrzeniania się chorób.
Współczesne problemy są wielowymiarowe i złożone a przez to trudne do uchwycenia. Wydostają się spod kontroli państw, trudno jest wypracować skuteczne mechanizmy walki, przesiać to co złe, od tego co dobre w tych procesach.
Dysproporcje rozwojowe
Z działaniem zwalczającym ten problem wiąże się pojęcie międzynarodowej polityki rozwojowej - a więc wspólnych działań państw na rzecz rozwiązywania problemów związanych z dysproporcjami rozwojowymi.
Aby te działania podejmować niezbędne jest jednak wypracowanie najpierw definicji rozwoju. Na przestrzeni lat wykształciły się cztery koncepcje definiowania rozwoju:
1). Po zakończeniu II wojny rozwój utożsamiano ze wzrostem gospodarczym(a więc wskaźnikami typu PKB, tempo wzrostu gospodarczego itp.). Stąd problemu upatrywano we wnętrzu państw i ich gospodarce a działania były nakierowane na konieczność reform gospodarczych wewnątrz państw.
2). W latach 60tych zmieniono to na koncepcję Nowego Międzynarodowego Ładu Gospodarczego. Teraz uważano(a głównie państwa słaborozwinięte), że problemy nie mają źródeł wewnątrz państw, ale wynikają z niesprawiedliwości międzynarodowego ładu gospodarczego, a więc z zewnątrz. Stąd postulowano globalne reformy ekonomiczne, redukcje zadłużenia, większego dostępu do rynków państw rozwiniętych, zmiany procedur decyzyjnych w om, poddania międzynarodowej kontroli działalności korporacji transnarodowych.
3). Lata 80te przyniosły neoliberalną koncepcję mpr a jej wyrazem stał się tzw. Konsensus Waszyngtoński. W tej koncepcji łączą się dwie poprzednie - a więc reformy gospodarcze wewnątrz państw oraz pomoc i zmiany z zewnątrz

(…)

… do leków w obszarach największej zachorowalności(wg. UNAIDS z 95% wszystkich zarażonych tylko 7% ma dostęp do niezbędnych leków. Wpływ na to miało przyjęcie w trakcie Rundy Urugwajskiej GATT porozumienia o ochronie praw własności intelektualnej, w tym ochrona patentowa leków. Walczy z tym inicjatywa Lekarze Bez Granic)
Rosną koszty finansowe walki z chorobą - nakłady są coraz większe, ale potrzeby…
…. Efektem prac było przyjęcie w 2000 r. Konwencja Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej wraz z protokołami(o emigrantach, handlu osobami i bronią palną). Wprowadziła ona definicję zorganizowanej grupy przestępczej i przestępczości zorganizowanej oraz zasady współpracy w zakresie pomocy prawnej.
Dalszym krokiem było stworzenie:
Globalnego Programu przeciwko Przestępczości Zorganizowanej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz