To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Międzynarodowe organizacje ekonomiczne i ich wpływ na politykę gospodarczą Polski.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy - Polska jest członkiem od 1986r. Odegrał ważną rolę na pocz. lat 90 XXw. w procesach urynkowienia gospodarek krajów EŚW, w tym Polski: współuczestniczył w opracowywaniu i wdrażaniu programów gospodarczych, mających na celu liberalizację, przywracanie równowagi i stabilizację gospodarki oraz finansował przejściowe deficyty płatnicze w poszczególnych krajach. MFW stosował tzw. programy dostosowawcze, mające zlikwidować makroekonomiczną i strukturalną nierównowagę tak, aby pobudzić wzrost gospodarczy i zapewnić trwałą w średnim okresie równowagę w bilansie płatniczym. Sytuacja polskiej gospodarki różniła się od sytuacji „typowych” wcześniej dla MFW (gospodarka nie była rynkowa!), pomimo to rząd wprowadził jesienią 1989r. w życie uzgodniony z MFW program stabilizacyjny (plan Balcerowicza), oparty na ostrych rygorach fiskalnych i pieniężno-kredytowych, głębokiej dewaluacji złotego i zapowiadanych zmianach instytucjonalnych. Plan odbiegał nieco od standardów MFW: w pierwszej kolejności skupiono się na przywróceniu równowagi wewnętrznej, zastosowano „szokowy” sposób transformacji i radykalność zmian oraz wprowadzono „popiwek”. MFW przyznał Polsce kredyt stand-by w wys. ok. 720mln USD na realizację programu stabilizacyjnego przez co uruchomiono też kredyty rozwojowe BŚ (810mln USD) oraz otrzymano wsparcie od OECD, EWG i innych organizacji w wysokości ok. 1mld USD.
Kolejne porozumienie z MFW Polska zawarła w 1991r. Dotyczyło ono 3-letniego programu dostosowawczego na okres 1991-93. Polska otrzymała ok. 2,5mld USD, z czego część miała być przeznaczona na finansowanie redukcji zadłużenia wobec banków komercyjnych po uzgodnieniu z Klubem Londyńskim. Uzyskała też większy dostęp do kredytów międzynarodowych, podpisała układ z Klubem Paryskim o redukcji i reorganizacji zadłużenia wobec państw wierzycielskich i przedłużyła działanie funduszu stabilizacyjnego.
Generalnie Polska zawarła z MFW 4 porozumienia i otrzymała pożyczki w wys. ok. 1,8 mld USD. Obecnie (po ich przedterminowym spłaceniu) Fundusz pełni rolę opiniotwórczą i doradczą.
Grupa Banku Światowego - jej nadrzędnym celem jest udzielanie pożyczek w celu zredukowania biedy i poprawy warunków życia przez wspieranie rozwoju i inwestowanie w rozwój potencjału ludzkiego, które to działania koordynowane są z MFW. Do 1999r. Polska otrzymała niemal 4 mld USD kredytu (wykorzystała ok. 80%), natomiast po 2000r. Bank ograniczył zaangażowanie finansowe na rzecz formułowania i realizacji polityki zapewniającej zrównoważony wzrost gosp., niezbędny dla skutecznej integracji z UE, wsparcia finansowego i doradztwa w sektorach, w których przystosowanie do warunków UE pociąga duże koszty i zmniejszania zakresu biedy i bezrobocia.
(…)
… polit. gosp. przez kraje członkowskie.
Stowarzyszenie z EFTA - umowa o wolnym handlu artykułami przemysłowymi pom. Polską a EFTA została podpisana w 1992r. Z uwagi na to, że kraje EFTA nie prowadzą wspólnej polityki handlowej umowa wielostronna była uzupełniona dwustronnymi z poszczególnymi państwami ugrupowania, dotyczącymi również handlu artykułami rolnymi, ochrony praw własności intelektualnej…
…. W sprawie zakresu i kalendarza liberalizacji przyjęto zasadę symetrii i ekwiwalentności wzajemnych ustępstw oraz korzyści. Towary objęte liberalizacją ceł podzielono na 3 kategorie: A - surowce i mniej przetworzone wyroby przemysłowe oraz towary niekonkurencyjne wobec produktów krajowych (cła na nie zniesiono w momencie wejścia w życia porozumienia), C - towary wrażliwe (wyroby hutnicze, tekstylia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)