Micheal Foucault

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Micheal Foucault - strona 1

Fragment notatki:


2. 2. Micheal Foucault ( 1926 - 1984) Francuski filozof i historyk. Był absolwentem prestiżowej Ecole Normale Superieure, gdzie uzyskał dyplom z trzech dziedzin: filozofii, psychologii i psychopatologii. Jako filozof związany był ze swoim nauczycielem Louisem Althusserem. Jako wykładowca wielu uczelni -nie tylko francuskich- zajmował się literaturą, polityką i psychologią. Dwukrotnie bywał w Polsce ; w latach 1958-59 był dyrektorem Centrum Francuskiego w Warszawie oraz w 1982 przyjechał znowu do Warszawy z konwojem Lekarzy Świata, tym samym wyrażając swoje poparcie dla Solidarności. W College de France miał swoją katedrę „Historii systemów myślenia”. Wielokrotnie wykładał na uniwersytetach amerykańskich, w związku ze swoimi politycznymi tekstami. Ich oryginalność i nowatorstwo związane było z wprowadzeniem dwóch rodzajów dociekań; pierwsze dotyczyły archeologii wiedzy, drugie genealogii władzy. W nawiązaniu do nich Foucault zajmował się władzą, różnymi formami zalegalizowanego przymusu, teorią wiedzy, dyskursem, zjawiskami społecznymi.
W wypadku takiego myśliciela, jakim był Foucault, należałoby wspomnieć o wielu jego nauczycielach, mistrzach i kolegach takich jak: Roland Barthes, Geiger Bataille, Gilles Deleuze, George Demizil, Martin Heidegger, Karl Marx, Marice Merleau-Ponty i przede wszystkim Nietzsche. Pod koniec życia Foucault wyznał „jestem nietzshanistą”.
Dodajmy, że Rorty i Foucault współtworzyli świat idei postmodernistycznych, wykraczając poza jego schematy utrwalone w kulturze. Ich filozoficzna twórczość związana była z poszukiwaniem zróżnicowanych metod badań tego, co nowe i co domaga się nowych narzędzi oraz intencji poznawczych.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz