Miary efektywności inwestowania zbiorowego- wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 546
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Miary efektywności inwestowania zbiorowego- wykład - strona 1 Miary efektywności inwestowania zbiorowego- wykład - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 13 21.01.2010
TEMAT: Miary efektywności inwestowania zbiorowego.
Wskaźnik Sharpe'a
Wskaźnik Treynor'a
Wskaźnik Jensen'a
- Pokazują związek pomiędzy poziomem ryzyka określonego portfela (systematycznego/całkowitego) a poziomem przewidywanej lub osiągniętej stopy zwrotu z danego funduszu inwestycyjnego.
Ad. 1) - premia za ryzyko -ryzyko całkowite
Ściśle związany z linią CML. Im wyższy poziom wskaźnika tym wyższa efektywność, tym więcej premii za ryzyko przypada na jednostkę tego ryzyka. Ujemna wartość oznacza całkowity brak efektywności dla funduszu.
Jest to premia jaką osiągnął fundusz w rzeczywistości na jednostkę ryzyka całkowitego.
Ad. 2) - Ile premii za ryzyko przypada na jednostkę ryzyka systematycznego. Jak najwyższy. Jeśli ujemny ,bo ujemne, to jak najniższy - tym lepszy im większa na rynku panuje bessa. Licznik jest ujemny to oznacza całkowity brak efektywności dla funduszu. Jest teoretycznie możliwe żeby Treynor był dodatni przy ujemnym i premii za ryzyko.
Odnosi się do linii SML, która na egzaminie będzie na pewno :P !
(SML: normalne i w równowadze, nad - dobry brak równowagi, pod - zły brak równowagi CML: efektywne, pod - nieefektywne, nad - nadproporcjonalnie efektywne)
Ad. 3) -oczekiwana nadwyżka - nadwyżka obliczona CAPMem
Jeśli Jensen jest dodatni to oczekiwana premia za ryzyko systematyczne jest wyższa niż premia wynikająca z parametru β, wyznaczona z modelu CAPM Jeżeli jest dodatni to fundusz jest lepszy od przeciętnego. Jeśli jest ujemny, to może ale nie musi oznaczać braku efektywności.
2
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz