Metro

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metro - strona 1 Metro - strona 2 Metro - strona 3

Fragment notatki:

Metro
Metro. Sieć metra składa się z tuneli szlakowych i stacji podziemnych zlokalizo­wanych co 500-800 m w śródmieściu i 700-1000 m na peryferiach miasta. Poprzeczne przekroje tuneli szlakowych są przystosowane do skrajni przyjętego taboru, np. do sze­rokości wagonów metra warszawskiego (2,75 m) (rys. 3.23). Tabor metra porusza się w tunelach jednotorowych lub dwutorowych, ale rozdzielonych konstrukcyjnie na dwa niezależne kierunki. Skrajnia budowlana tunelu bywa więc bardzo dokładnie przysto­sowana do potrzeb jego wyposażenia (instalacji) oraz intensywnej eksploatacji.
Przekroje stacji metra zależą od natężenia ruchu pasażerów, usytuowania peronów i rodzaju stacji. Ze względu na ruch pasażerów możemy wyodrębnić stacje typu pośredniego służące wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów, stacje węzłowe do dodatkowej obsługi pasażerów przesiadających się na różne linie metra oraz stacje końcowe zaczynające bądź kończące wahadłowy ruch pojazdów danej li­nii. Rodzaj stacji decyduje więc o kierunkach potoków pasażerskich i ich nasileniu w róż­nych okresach. Segregacja pasażerów na wsia­dających i wysiadających z pociągów następu­je na peronach, których wymiary wynikają z następujących czynników:
• zatłoczenia peronu w godzinach szczytu, które nie powinno przekraczać trzech pasaże­rów na jeden metr kwadratowy peronu,
• długości składu pojazdów, którą ustała się w programie przewozu pasażerów (od 80 do 200 m).
Perony mogą być usytuowane po zewnętrznej stronie torów zwane bocznymi lub między nimi jako tzw. perony wyspowe (rys. 3.24 i 25). Perony wyspowe są częściej stosowane, ponieważ są bardziej funkcjonalne zarówno ze względu na ich obsługę, jak i w sensie korzystania z nich przez pasażerów. Obydwa perony mają wspólne urządze­nia eksploatacyjne, są wspólnie obsługiwane. Pasażerowie, zwłaszcza zamiejscowi ła­two mogą skorygować pomyłki, np. wysiadając na niewłaściwej stacji lub wybierając zły kierunek jazdy; nie są narażeni na dodatkowe koszty przejazdu. Perony boczne są zwykle oddzielnymi jednostkami obsługi pasażerów i wymagają oddzielnych urządzeń eksploatacyjnych, własnej obsługi. Pasażerowie popełniający pomyłkę muszą na ogół wychodzić z metra i ponosić dodatkową opłatę za powrotny dojazd do właściwej sta­cji. Perony boczne znajdują uzasadnienie na stacjach końcowych danej linii metra, po­nieważ mamy wtedy wyraźny podział pasażerów na wsiadających i wysiadających i raożemy znacznie uprościć system obsługi stacji, zwłaszcza na peronie dla wysiada­jących.
Bardziej wyraźnie rysują się zalety i wady obydwu typów peronów wówczas, gdy ich ukształtowanie odnosimy do usytuowania tuneli szlakowych. Gdy szlak komunika­cyjny jest zlokalizowany w jednym tunelu dwukierunkowym, wówczas stacja z pero­nami bocznymi nie narusza przebiegu szlaku, a układ poprzeczny tuneli ulega jedynie poszerzeniu w zasięgu staqi. W razie potrzeby przedłużanie takiej stacji jest prostym zabiegiem technicznym bez naruszenia ciągłości eksploatacji linii metra. Wkompono­wanie stacji z peronami wyspowymi w szlak komunikacyjny zlokalizowany w jednym tunelu wymaga budowy odcinków przejściowych przed i poza stacją, a wydłużenie stacji tego typu będzie związane z dużymi problernarni tecłmicznymi i koniecznością zakłóce­nia ciągłości ruchu pojazdów na całej linii metra. Odwrotną sytuację będziemy mieli w przypadku, gdy tunele szlakowe będą oddzielnymi tunelami jednotorowymi rozsta­wionymi w odległości kilkunastu metrów. Perony wyspowe stacji metra nie naruszają przebiegu szlaku i są dokładnie zgrane z odległością między tunelami szlakowymi. Tu­nele szlakowe na stacji zlewają się z tunelem stacyjnym. W tym przypadku przedłuże­nie stacji pod ruchem nie sprawia większych kłopotów i nie zakłóca ciągłości ruchu. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz