Metody statystyczne przedstawień

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody statystyczne przedstawień - strona 1 Metody statystyczne przedstawień - strona 2

Fragment notatki:

Metody statystyczne przedstawień, metody analizy statystycznej. a) Miary centrograficzne - Służy do wyznaczenia teoretycznego zjawiska powierzchniowego. Opiera się na założeniu, że zjawisko pow. można sprowadzić do tzw. punktu ważonego, w ten sposób, że poszerzone jednostki powierzchniowe o określonej wielkości i znaczeniu zastępowane są przez punkt o określonej wielkości (wadze). Różnorodność tych punktów wyraża się we współrzędnych geometryczne lub matematycznych. Gdy mamy położenie i wagę punktu możemy znaleźć punkt wypadkowy reprezentujący cały obszar.(środek ciężkości). W sensie statystycznym jest odpowiednikiem średniej arytmetycznej, środek ciężkości przydatny jest przy planowaniu usług, dotyczy analizy rozwoju zjawisk na jednym obszarze.
b) Miary grawitacji - najprostsze i najczęściej używane modele. Określają przestrzenne współzależności zjawisk. Nadają się do badania zjawisk masowych. W latach 50-tych XIX w. Carem próbował określić wzajemną zależność dwóch miast jako zależną wprost od liczby ich mieszkańców i odwrotne do ich odległości. W latach 20-tych XX w. Siellart rozwinął tą koncepcję. Przez analogię do pola grawitacji założył, że każda osoba oddziaływuje na otoczenia siła proporcjonalną do masy, a odwrotnie proporcjonalną do odległości. Rozróżnił siłę demograficzną (grawitacyjną). Zastosowanie:
- badanie migracji
- badanie wielkości ruchu transportowego
- wyznaczanie obszarów rynkowych i dominacji miast
c) Miara potencjału - przedstawia max gęstość zaludnienia lub największy potencjał demograficzny. Zastosowanie tego modelu dotyczy opisu i zmian rozmieszczenia ludności i pewnych skorelowanych wartości demograficznych. np. bada zmienność popytu i podaży. Opisuje oddziaływanie skupisk ludzi na siebie, w zależności wprostproporcjonalnej do ilości mieszkańców, a odwrotnie do odległości między nimi.
Ponieważ potencjał ludności w danym punkcie zależy nie tylko od liczby mieszkańców we wszystkich punktach układu i odległości wszystkich punktów, lecz także od liczby mieszkańców w punkcie dla którego obliczamy jego wielkości. Chodzi o oddziaływanie masy ludności na siebie.
3 rodzaj odległości:
- fizyczne
- czasowe - społeczne Zastosowanie metody:
- do badanie przestrzennego zmienności dochodów, popytu i podaży
- przewidywanie zmian w rozmieszczeniu ludności
- rozjaśnienie przewidywań rozwoju miasta w ujęciu przestrzennym jako punkt sieci transportowej
d) Miary koncentracji - nie dają odp. jaka jest gęstość zaludnienia, ale mówią ile osób mieszka na określonej powierzchni. Wyraża się je współczynnikiem koncentracji i krzywą Lorenz'a. Krzywa jest klasycznym sposobem przedstawienie koncentracji przestrzennej, to specyficzny typ wykresu, szeregu kumulacyjnego i nadaje się również do rozkładu kumulacyjnego par zjawisk. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz