Metody i techniki badań

Nasza ocena:

5
Pobrań: 231
Wyświetleń: 2919
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody i techniki badań - strona 1 Metody i techniki badań - strona 2

Fragment notatki:

Pi_at-Borcuch. Notatka składa się z 2 stron.
Metody i techniki badań Aby rozwiązać dowolny problem teoretyczny lub praktyczny trzeba dokonać wyboru odpowiedniej
metody badań, czyli takich powtarzalnych i systematycznie uporządkowanych sposobów
postępowania, które umożliwiają nam realizację zamierzonego celu. Tak pojęte metody mogą być
szeroko i wąsko rozumiane.
O metodzie badań w szerokim znaczeniu mówimy wówczas, gdy staramy się ogólnie określić charakter i zakres danych badań. W takim znaczeniu używamy terminu „metoda", mówiąc np. o metodzie historyczno-porównawczej, o metodzie monograficznej, metodzie dokumentów osobistych itp.
O metodzie w węższym znaczeniu mówimy wtedy, gdy określamy powtarzalne sposoby rozstrzygania przeróżnych konkretnych zagadnień, związanych z realizacją badań poprzez przyjętą metodę w znaczeniu szerokim. Jeżeli zdecydujemy się np. na badanie terenowe, to musimy rozstrzygnąć szereg zagadnień szczegółowych dotyczących zbierania materiału, doboru badanych, oceny zebranych danych itp., co będzie wymagało odwołania się do szeregu metod w węższym znaczeniu.
Wieloznaczność terminu „metoda" rodzi wiele niedogodności, które starano się ograniczyć przez użycie słowa „technika", tam wszędzie gdzie chodzi właśnie o szczegółowe zagadnienia dotyczące sposobu zbierania danych, ich opracowania itp. sprawy. Słowa „metoda" i „technika" są jednak, nie tylko w języku potocznym, często używane wymiennie. Mówi się np. o „technice" lub „metodzie " —obserwacji, wywiadu, skalowania, analizowania itp. czynnościach badawczych. J. Szczepański proponował ongiś stosowanie tych słów w następujących znaczeniach, dla wyeliminowania ewentualnych nieporozumień: „Nazwy „metoda" używamy dla oznaczenia kompleksów dyrektyw i reguł opartych na założeniach ontologicznych, wskazujących pewne sposoby postępowania badawczego. W tym znaczeniu mówimy o metodzie dialektycznej, metodzie indukcyjnej, metodzie introspekcji itp. Lecz w ramach tak określonych metod możemy stosować technicznie różne sposoby
badania ... Dlatego mówiąc... o technikach badawczych, będziemy mieli na myśli zespół czynności związanych z różnymi sposobami przygotowania i przeprowadzania badań społecznych".
Konsekwentne stosowanie terminu „metoda" i „technika" w różnych znaczeniach jest oczywiście możliwe, ale wymaga upowszechnienia takiego rozumienia wymienionych słów, przynajmniej w obrębie metodologii.
W kolejnych częściach zajmiemy się metodami i technikami stosowanymi w badaniach społecznych, a więc zarówno przy omawianiu sposobów zbierania danych w badaniach społecznych jak też przy prezentacji zasad analizy danych, jakie uzyskujemy poprzez wymienione badania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz