Pojęcie metody - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1666
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie metody - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Metoda - jest pojęciem najszerszymi nadrzędnym wobec techniki i narzędzia. Narzędzie jest pojęciem najwęższym i podrzędnym wobec techniki i metody. Metoda zawiera w sobie szereg działań o różnorodnym charakterze, zarówno koncepcyjnym, jak i rzeczowym, zjednoczonych celem generalnym i ogólną koncepcją badań. (szereg różnych działań koncepcyjnych i rzeczowych, czyli praktyczne, jak to zbadać, mówi nam o rzeczowych celach, czyli co należy zrobić), (sposób badania od teoretycznego do praktycznego osiągnięcia celu, sposób postępowania)
Kamiński (1974) Metoda - zespół teoretycznie uzasadnianych zabiegów koncepcyjnych i instrumentalnych obejmujących całość postępowania badacza zmierzającego do rozwiązania określonego problemu naukowego. Celem metody jest rozwiązanie problemu, aby go rozwiązać musimy mieć sposób, czyli metodę. Techniki badań są czynnościami określonymi przez dobór odpowiedniej metody i przez nią uwarunkowana. Czynności te są pojęciami podrzędnymi w stosunku do metody, ale znacznie węższym niż metoda. Technika badawcza ogranicza się do czynności pojedynczych lub pojedynczo jednorodnych. Kamiński (1974) technika badań: czynności praktyczne, regulowanie starannie wypracowanymi dyrektywami, pozwalającymi na uzyskanie optymalnie sprawdzalnych informacji, opinii, faktów. Ma w sobie, ma formę czasownika, to są czynności. Narzędzie badawcze jest przedmiotem służącym do realizacji wybranej techniki badań. O ile technika oznacza czynność (np. obserwowanie, prowadzenie wywiadu) to narzędzie służy do technicznego gromadzenia danych, np. kwestionariusz, arkusz obserwacyjny, a nawet ołówek.
Proces badawczy rozpoczyna się od wybory odpowiedniej metody (ogólna koncepcja założeń teoretycznych i praktycznego postępowania). Metoda zaś decyduje o doborze techniki badań. Z kolei technika wyznacza nam narzędzie badawcze. Metoda: badanie historyczne, introspekcja
Technika: ankieta, test. Narzędzie badawcze: ołówek,
Metody dzielimy na:
Ilościowe, jakościowe.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz