Metody badawcze stosowane w politologii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metody badawcze stosowane w politologii - strona 1 Metody badawcze stosowane w politologii - strona 2 Metody badawcze stosowane w politologii - strona 3

Fragment notatki:

Metody badawcze stosowane w politologii Metody badań (metody badawcze) - zasady i sposoby systematycznych dociekań w celu poznania obiektywnej rzeczywistości. Metody badań są systemem reguł, wskazań, przepisów: a) opiera się na obiektywnych prawidłowościach; b) wyznaczana przez charakter badanego przedmiotu; c) uzależniona od środków badawczych, jakimi dysponujemy - np. metody statystyczne.
Metoda musi mieć swoją celowość - czy dana metoda pozwoli realizować cele.
Postulat adekwatności - aby określone pewne systemy operacji prowadziły do zamierzonych rezultatów.
Każda z nauk ma swoje metody. Dla politologii jest to metoda decyzyjna, która występuje właściwie tylko tu. Metody można podzielić na cztery grupy: a) ogólnometodologiczne metody poznawania rzeczywistości - należy przestrzegać kolejności rozwiązywania zagadnień (najpierw ogólne, potem zadania szczegółowe); zjawiska polityczne rozwiązywać w sposób konkretny, uwzględniając rzeczywistość międzynarodową i wewnętrzną (uchwycić dynamikę procesów); wymóg całościowego, systemowego podejścia do przedmiotu analizy - ma być kompleksowa analiza, która składa się na 4 metody; b) metody badań empirycznych - odnoszą się do styku z obiektywną rzeczywistością - tu są metody: 1. obserwacja (cech, reakcji, zjawisk) - środki obserwacji - akty państwowe, itp. Obserwator obserwuje te zdarzenia, które najbliższe są jego specjalizacji. Przy obserwacji dużą rolę mają odczucia subiektywne. Różne zjawiska przedstawiane są przez różne osoby (nie ma prawdy obiektywnej). Wyróżniamy cztery rodzaje obserwacji: prosto (obserwujemy w danym momencie); pośrednio (obserwujemy przez telewizję); bezpośrednio (obserwujemy w danym momencie); przyrządowo (za pomocą przyrządów). Z tych czterech rodzajów wychodzą różne kombinacje. 2. opis - w toku opisu empirycznego informacje przekształcamy w język pojęć - opis prowadzi do klasyfikacji, uogólnień. Klasyfikacja to systematyzacja wyczerpująca; typologia nie jest wyczerpująca i może się zazębiać. Przy opisie ważny jest język nauki i powinien spełniać różne kryteria. 3. metody ilościowe (jakościowe) - statystyka, matematyka, sondaże. 4. pomiar - jest pomocny przy metodzie ilościowej. Może być stosowany w stosunkach międzynarodowych; c) metody badań teoretycznych - poznanie teoretyczne prowadzi do sformułowania systemu hipotez i twierdzeń - służy do budowy teorii. Są tu metody: - eksperyment myślowy (operowanie wyidealizowanymi obiektami i znakami - wyodrębnić najbardziej istotne cechy badanych zjawisk i możemy nimi manipulować w swojej wyobraźni - pozwala przechodzić od ogółu do szczegółu); - idealizacja (wydzielenie jednego z istotnych warunków istnienia zjawiska abstrakcyjnego i na stopniowym zmienianiu tego warunku możemy stworzyć idealny obiekt, którego w rzeczywistości nie ma, ale do którego zawsze się dąży); -

(…)

…); - modelowanie (budowanie abstrakcyjno-matematycznych modeli zjawisk i procesów politycznych. Budowanie kopii, które zastępują oryginały. Modelowanie może być w języku naukowym, sztucznym, stosowane są grafy); - metoda hipotetyczno-dedukcyjna (sprowadzanie i tworzenie systemu pewnych dedukcyjnych hipotez - najpierw najbardziej ogólna hipoteza, potem przechodzimy do hipotez, które stykają się z doświadczeniem…
…) i falsyfikacja (szukanie nieprawdziwości); czym hipotez jest prostsza, tym stopień jej sprawdzalności jest wyższy; - metody ogólnologiczne (pojęcia - odzwierciedlają abstrakcyjny zakres: termin-pojęcie-kategoria; kategorie - odbijają cechy danej dyscypliny; zadania, które wyrażają ogólny i szczególny związek badanego przedmiotu z innymi przedmiotami; wnioski - dowodzą prawdy, sposób indukcyjny albo dedukcyjny - podstawowy sposób wnioskowania). Dedukcja - idzie od ogółu do szczegółu (stosowane bardziej w teorii) - tworzymy koncepcję i ją sprawdzamy; jej fakty i szczegóły. Indukcja - od szczegółu do ogółu - mamy fakty i budujemy koncepcję. W teorii bardziej stosowana jest dedukcja - najpierw powstaje koncepcja i potem dostosowuje fakty. Metody operacji myślowych: (analiza - myślowy podział zjawisk i procesów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz