Popularne KP stanowi wypadkową KP w rozumieniu tradycyjnym (np. z mediami informacyjnymi) i kulturę popularną. Tworzy to popularne KP, w którym dominują media informacyjne i rozrywkowe. Kultura popularna to nie k. masowa. Zaciera się różnica między mediami informacyjnymi a rozrywkowymi. Mediatyzacja polityki to proces, który wiąże się z logiką mediów. Tabloidyzacja kultury - wpływa na tabloidyzowanie się standardów dziennikarskich. Prowadzi to do tego, że dominującym tematem jest infotainment (połączenie informacji i rozrywki, informacja podana w rozrywkowy sposób) i politocotainment (połączenie rozrywki i polityki, przedstawianie polityki w formatach rozrywkowych). Mediatyzacja polityki Element szerszego procesu mediatyzacji. Mediatyzacja odnosi się do zmian społecznych we współczesnych społeczeństwach i roli mediów oraz zapośredniczonej komunikacji w tych przemianach; procesy mediatyzacji wywierają wpływ na prawie wszystkie obszary życia społecznego i kulturowego późnej nowoczesności (Lundby, 2008). Jest to koncepcja postmodernistyczna - rzeczywistość pokazana w mediach jest bardziej realna od tej, która realnie istnieje. Koncepcje mediatyzacji Wg Hjarvarda (2008): bezpośrednia (silna) - działania dokonywane za pośrednictwem mediów (np. usługi bankowe) - wejście mediów w rolę pośrednika do wykonywania czynności, które kiedyś były wykonywane osobiście.
pośrednia (słaba) - symboliczny świat mediów i ich wpływ na istniejące działania. (np. reakcja mediów na temat dopalaczy) Wg Franza Krotza (2008) - historyczny, ciągły, długotrwały proces, w którym pojawia się coraz więcej mediów i są one instytucjonalizowane. Proces zaczyna się od:
komunikacja jako podstawowa jako ludzka praktyka - komunikacja twarzą w twarz, gesty i język; była to era znaków i sygnałów - dopiero pod koniec tej ery pojawiły się znaki, ale uruchamiane były też przez sygnał;
komunikacja zapośredniczona - trzy główne formy wyodrębnione w związku z adresatem: interpersonalne, interaktywne, masowe. Dopiero ok. 100 tys. lat temu pojawił się pierwszy język. To już jest sposób symboliczny. Zaczęło się od pojawienia się pisma, fotografii, telefonu. Dla k. masowego znaczące było wynalezienie telegrafu. Zmediatyzowane formy życia społecznego - znaczenie mediów dla codziennego życia, pracy, czasu wolnego, społecznych relacji, grup, tożsamości, instytucji, polityki, socjalizacji, ekonomii, kultury, społeczeństwa Wg W. Schulza (1997) - „Komunikowanie polityczne”
Pośredniczenie mediów w procesach politycznych - pierwotna funkcja polityczna mediów.
[funkcje mediów]
Cztery rodzaje działań:
zbieranie i selekcjonowanie informacji -
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)