Fragment notatki:
wykład 6 Pierwsze wrażenie - to ogólny odbiór danej osoby, który dokonuje się w pierwszych kilkunastu sekundach kontaktu z nią. To jest pierwszych dwadzieścia gestów, słów, tyle wystarcza żeby ocenić tą osobę. Pierwsze wrażenie jest dosyć trwałe czy to w pozytywną stronę czy negatywną to potem będzie nam trudno ją zmienić. Jeśli jest pozytywne to nazywa się to efekt aureoli uważana jest za osobę kompetentną, godną zaufania. Negatywne wrażenie nazywane jest efekt diabelski ta osoba nie wzbudzi zaufania stwierdzamy, że jest niekompetentna, niewiarygodna. Inne aspekty w oparciu o które oceniamy osoby: 1). Generalizacja osób znaczących - jeśli spotkamy kogoś kto będzie podobny do jakiejś ważnej dla nas osoby ( głównie chodzi o rodziców) to przypisujemy mu ich cechy. 2) Generalizacja metaforyczna - pewne cechy osobowości łączymy z niektórymi aspektami wyglądu zewnętrznego. 3) Cechy centralne - są to cechy, które są dominujące podczas oceniania drugiej osoby i stwierdzono, że są takie dwie główne cechy które bierzemy pod uwagę:
Serdeczność ( czy jest ona w kontaktach z nami chłodna czy serdeczna)
Inteligencja Nasz ogólny odbiór drugiej osoby to przede wszystkim te dwie osie, czyli może być osoba bardzo serdeczna i inteligenta to by było tak idealnie, może być ktoś bardzo inteligentny i bardzo chłodny oznacza to, ze może być ktoś groźny, osoba bardzo serdeczna o inteligencji nie za wysokiej - bezpieczne. 4) Zjawisko samo spełniającej się przepowiedni - polega na tym, że jeśli formułujemy pewne oczekiwania wobec drugiej osoby to możemy poprzez własne zachowanie spowodować, że osoba ta będzie postępowała zgodnie z tymi oczekiwaniami. Jeśli ktoś jest podczas negocjacji arogancki to poprzez swoje zachowanie możemy go sprowokować. Wskazówki odnośnie negocjacji O jakiej porze dnia najlepiej negocjować? Uważa się, że między godziną 10-12 do południa to jest taka pora kiedy najłatwiej nam się komunikuje z drugą stroną. Popołudniu między 16-17 też jest taki drugi moment w ciągu dnia kiedy komunikacja z innymi jest optymalna. Kiedy nie powinniśmy negocjować ? Między 13-15 Dlaczego? Ponieważ to jest pora kryzysu psychofizycznego, jesteśmy zmęczeni i zdekoncentrowani. Inne aspekty rytmu dobowego Wrażliwość na ból jest najmniejsza między 8-10 rano; 7-9 rano jest największe stężenie w krwi hormonów;
zdolność uczenia się między 15-16;
16-18 największa sprawność manualna ( czyli jeśli robimy coś ręcznie)
18-21 następuje kolejny spadek wydajności, 19-21 nasze zmysły są najbardziej wrażliwe
23-1 największa kreatywność
(…)
… 1991 r. kiedy to pojawiła się ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Później mediacja pojawiła się w kodeksie postępowania karnego i to było 6 czerwca 1997r. Dosyć niedawno bo 28 lipca 2005 roku mediacja została wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego. Kiedy mówimy, że sprawa będzie mediowana? Czyli to nie będzie tak, że sędzia zdecyduje jaki będzie wynik, tylko zostanie wypracowany w trakcie…
… chwili wycofać. Idea (cel) mediacji karnych opiera się na zadośćuczynieniu ofierze. Polskie mediacje karne wzorowane są na wzorcach niemieckich. W 97 r w kodeksie postępowania karnego pojawił się zapis o mediacji karnej.
Spory zbiorowe - jest to spór pracowników z pracodawcą i dotyczy on najczęściej warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw organizacji związkowych. Kiedy do takiego sporu zbiorowego dochodzi? Kiedy pracownicy składają żądania zrealizowania ich określonych oczekiwań, z tym, że oczekiwania te muszą dotyczyć dużej grupy pracowników. Spór zbiorowy mogą rozpocząć i prowadzić pracownicy, czyli pracodawca nie może. Najczęściej w sporze zbiorowym pracowników reprezentują odpowiednie organizacje najczęściej związki zawodowe. Pracodawcy są reprezentowanie przez organizacje pracodawców. W Polsce taka pierwsza mediacja odbyła się w dniu wejścia w życie tej ustawy, w ciągu roku odbywa się około 100 takich mediacji. Z tym, że spór zbiorowy ma określone etapy, mediacja to jest jeden z etapów sporu zbiorowego. Pierwszym etapem są rokowania (negocjacje), jeśli im się nie udaje to pojawia się etap mediacji, aby przejść do mediacji musi być sporządzony protokół rozbieżności pod koniec rokowań…
… jest pomoc stronom w dobrowolnym osiągnięciu porozumienia. Te porozumienia zawarte podczas mediacji są bardziej trwałe, dają większy poziom satysfakcji stronom niż arbitraż sądowy. W jakich sytuacjach mediacje są stosowane ?
Spory zbiorowe czyli pracodawca - pracownicy, sprawy karne dorosłych i nieletnich, konflikty rodzinne ( czyli np. po rozwodzie), konflikty lokalne i gospodarcze.
Żeby zobaczyć…
… kolejny spadek wydajności, 19-21 nasze zmysły są najbardziej wrażliwe
23-1 największa kreatywność Specyficznym wariantem negocjacji są mediacje. Z płaszczyzny prawnej gdzie negocjacje się pojawiają? W XX wieku w latach 70 wprowadzono tzw. ADR - y. I było ich kilka: mediacje, koncyliacja ( spotkanie ze stronami sporu po to aby je przekonać aby zmieniły zdanie czy postępowanie w stosunku do siebie…
…, to jakby osoba nie miała uczuć to jest taka depersonalizacja ofiary łatwiej nam być agresywnym. Jeśli sprawca uświadamia sobie jaki ból psychiczny spowodował ofierze to łatwiej jest mu zrozumieć swoją winą i w przyszłości nie powtórzyć. Czy to jest tez jeden z aspektów mediacji? Również taka mediacja zmniejsza lęk u ofiary wobec sprawcy, to jest taki ważny aspekt mediacji bo jeśli sprawa toczy się w sądzie…
… tym większe prawdopodobieństwo, że przez mediacje będzie chciała zamknąć tą sytuację. Specyficzne sposoby odgrywania się - kobiety mają tendencję żeby ograniczać kontakt z dziećmi. Mężczyźni odcinają swoje żony od środków finansowych. Należy dokonać takiego rozróżnienia pomiędzy mediacją a psychoterapią rodzinną. W Wlk. Brytanii psychoterapia rodzinna ma na celu podtrzymanie więzi małżeńskiej i wypracowanie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)