Materiały do rusztowań stalowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materiały do rusztowań stalowych - strona 1 Materiały do rusztowań stalowych - strona 2

Fragment notatki:

Materiały do rusztowań stalowych
Do montażu rusztowań budowlanych stalo­wych stosuje się rury stalowe atestowane ze ścianką grubości co najmniej 3,2 mm czarne lub malowane, o gwarantowanych właściwoś­ciach mechanicznych, ze szwem według PN--79/H-74244 lub bez szwu według PN-80/H--74219.
Zalecane są następujące długości rur:
— na stojaki 1,80, 3,60 i 5,40 m,
— na podłużnice 3,60 i 5,40 m,
— na poprzecznice 1,80 lub 3,60 m,
— na stężenia 3,60 m.
Średnica zewnętrzna wszystkich rur wynosi 48,3 mm, grubość ścianki 3,2 mm, masa 1 m rury ok. 3,65 kg.
Na elementy konstrukcyjne rusztowania nale­ży stosować rury stalowe czarne ze szwem lub bez szwu. Rury czarne powinny być zabezpie­czone przed korozją lakierem asfaltowym przez zanurzenie. Rury ze szwem powinny być pod­dane próbie spłaszczania przy nałożeniu szwu w płaszczyźnie nachylonej pod kątem 90° do kierunku spłaszczenia.
Rury nieznacznie uszkodzone można stosować tylko na poręcze zabezpieczające umieszczane na wysokości 60 cm nad pomostem roboczym. Prostowanie lub poprawianie rur jest niedopusz­czalne. W celu łatwiejszego odróżnienia rur na­leży znaczyć je na środku czerwoną obwódką szerokości 10 cm.
Do łączenia rur, które są względem siebie pro­stopadłe, należy stosować złącza stalowe krzy­żowe z nakrętką sześciokątną lub kulistą. Do łączenia rur, które nie są do siebie prostopa­dłe, powinno się stosować złącza stalowe obro­towe z nakrętką sześciokątną lub kulistą. Przy współosiowym łączeniu rur stosuje się złącza stalowe wzdłużne z nakrętką sześciokątną lub kulistą. Do oparcia dolnych części stojaków po­winny być stosowane podstawki oporowe zło­żone z płytki stalowej i przyspawanego do niej trzpienia.
Na podkład drewniany, na którym opiera się konstrukcja rusztowania, należy stosować drew­no sosnowe impregnowane ogólnego przezna­czenia klasy nie niższej niż III, o wymiarach 180 x 250 x 42 mm - przy rusztowaniach ni­skich (do 20 m) oraz 190 x 250 x 42 mm przy rusztowaniach wysokich. Pomosty robocze i zabezpieczające powinny być wykonane z płyt znormalizowanych łub ze złożonych desek grubości 38 mm nie szerszych niż 125 mm i z listew sosnowych impregnowa­nych klasy K-21 zbitych gwoździami budow­lanymi okrągłymi, których końce powinny być podwójnie zgięte i wbite w drewno. Wystają­ce końce desek, którymi płyta opiera się na poprzecznicach rusztowania, nie powinny mieć sęków. Dopuszczalne jest wykonanie płyt z in­nych materiałów, lecz o wytrzymałości nie niż­szej niż drewna sosnowego. Na pomosty pionu komunikacyjnego należy stosować również pły­ty wyżej opisane.
Na bortnice (burty) pomostowe powinny być używane deski sosnowe impregnowane klas III lub IV ogólnego przeznaczenia grubości 24 mm, szerokości co najmniej 125 mm i dłu­gości 4,40 m. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz