To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
MATERIALNE PRZESŁANKI ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA.
Prawo właściwe.
Większość systemów prawnych poddaje materialne przesłanki zawarcia małżeństwa właściwości prawa ojczystego.
Można spotkać inne rozwiązania ( właściwość legis domicilii, kombinacje różnych zasad).
14 ppm „ O możności zawarcia małżeństwa rozstrzyga w stosunku do każdej ze stron jej prawo ojczyste”.
3 ppm - jeżeli nupturient jest bezpaństwowcem, ma możność zawarcia małżeństwa.
7 ppm - gdy bezpaństwowiec nie ma miejsca zamieszkania w żadnym państwie lub jego miejsca zamieszkania ustalić się nie da, należy stosować prawo polskie.
2 ppm - w razie podwójnego lub wielorakiego obywatelstwa nupturienta.
Klauzula porządku publicznego odgrywa dużą rolę w omawianym zakresie. Może działać w kierunku zakazującym i dozwalającym.
Łącznikiem obywatelstwa posługują się na ogół bilateralne konwencje podpisane przez Polskę.
Najczęściej poddają materialne przesłanki zawarcia małżeństwa prawu tej strony konwencji, której obywatelem jest nupturient.
W konwencjo polsko- rosyjskiej pojawiła się reguła uzupełniająca wspomnianą wyżej regułę ogólną.
W zakresie przeszkód do zawarcia małżeństwa stosuje się ponadto prawo tej strony konwencji, na której terytorium małżeństwo jest zawierane.
Konwencja polsko - jugosłowiańska przyjmuje również właściwośc prawa ojczystego, od tej zasady odstępstwo na rzecz legis loci celebrationis.
Postanowienia prawa strony konwencji, na której obszarze małżeństwo zostaje zawarte, dotyczące przeszkód wynikających z istnienia poprzedniego małżeństwa, pokrewieństwa, choroby umysłowej, braku zdolności do kierowania swym postępowaniem, stosuje się do obywateli drugiej strony.
Konwencja polsko - fińska - przesłanki zawarcia małżeństwa przez obywateli stron konwencji podlegają prawu strony, na której terytorium małżeństwo jest zawierane, jeśli jeden z nupturientów jest obywatelem tej strony lub ma na jej terytorium miejsce zamieszkania.
Zasada swobody zawierania małżeństw została wyrażona w doniosłych dokumentach międzynarodowych.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka 1948 - mężczyzna i kobieta bez względu na jakiekolwiek różnice ras, narodowości, wyznania, mają prawo po osiągnięciu pełnoletniości do zawarcia małżeństwa, założenia rodziny. Ich prawa w tym zakresie są równe.
Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966.
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
(…)
… małżeństwo w Polsce ma obowiązek przedłożenia kierownikowi USC dokumentu stwierdzającego, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo.
Dla nupturienta będącego obywatelem innego państwa jest to prawo ojczyste, dla apatrydy mającego miejsce zamieszkania za granicą- prawo jego miejsca zamieszkania.
Zwolniony z tego obowiązku jest apatryda mający miejsce zamieszkania w Polsce.
Jeśli uzyskanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca, może go zwolnić od złożenia dokumentów.
Sąd zobowiązany jest ustalić czy osoba ubiegająca się o zwolnienie może zawrzeć małżeństwo z określoną osobą w myśl prawa w tej mierze właściwego.
Sąd może zwolnić cudzoziemca, apatrydę od złożenia dokumentu stwierdzajacego możność zawarcia małżeństwa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)