To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
FORMA ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA.
Prawo właściwe.
15.ppm „Forma zawarcia małżeństwa podlega prawu [państwa, w którym jest ono zawierane.
Jednakże gdy małżeństwo jest zawierane poza granicami Polski, wystarczy zachowanie formy wymaganej przez prawo ojczyste obojga małżonków”.
W przypadku małżeństwa zawieranego w Polsce - musi być zachowana forma przewidziana przez prawo polskie. - zasada właściwości legis loci celebrationis.
Gdy małżeństwo zawierane jest poza granicami Polski wówczas wystarczy zachowanie formy wymaganej przez prawo ojczyste obojga nupturientów. (lub prawo miejsca zamieszkania).
Jeśli nie dojdzie do zachowania wymogów dotyczących formy zawarcia małżeństwa przewidzianych zarówno w prawie państwa, na którego terytorium małżeństwo zostało zawarte, jak i w prawie ojczystym obojga małżonków, następstwa niezachowania wymagań w zakresie formy oceniane będą wg prawa wskazanego przez prawidło pierwsze - wg legis loci celebrationis matrimonii.
Reguła druga zadowala się zachowaniem wymagań przewidzianych przez prawo ojczyste obojga nupturientów.
Jeżeli są obywatelami różnych państw, muszą być zachowane wymagania przewidziane w obu ojczystych systemach prawnych.
Zachodzi przypadek łącznej właściwości dwu systemów prawnych.
Podpisane przez Polskę bilateralne konwencje przewidują w zakresie formy zawarcia małżeństwa bądź właściwość prawa państwa (strony konwencji) na obszarze którego małżeństwo jest zawierane, bądź prawa państwa przed którego organem małżeństwo jest zawierane.
Swoista możliwość uzupełnienia aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą w obcym urzędzie stanu cywilnego.
„ Jeżeli obywatel polski zawierający małżeństwo w urzędzie stanu cywilnego nie złożył oświadczenia w sprawie swojego nazwiska, może je złożyć wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw, a gdy małżeństwo zawierali obywatele polscy, mogą także złożyć oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z tego małżeństwa”.
Możliwość złożenia takiego oświadczenia przed konsulem.
Zakres zastosowania prawa właściwego.
Forma zawarcia małżeństwa - wyrażenie to należy rozumieć szeroko. Art.15ppm
Obejmuje: sposób w jaki powinny być złożone oświadczenia woli nupturientów, kwestię uczestnictwa przy złożeniu oświadczeń woli organu państwowego,
udział świadków,
wymagane dokumenty,
wymóg podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze zawarcia małżeństwa,
(…)
… przez pełnomocnika, zagadnienia związane ze sporządzeniem odpowiedniego aktu stanu cywilnego.
Przy ustalaniu prawa właściwego do oceny wymagań formalnych dotyczących zaręczyn stosować należy per analogiam art.15 ppm
Małżeństwo konsularne.
Małżeństwa konsularne zawierane są w formie przewidzianej przez prawo państwa, w którego imieniu działa przedstawiciel dyplomatyczny lub konsularny.
Zawarcie takiego małżeństwa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)