Materia i ruch - porównanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Materia i ruch - porównanie  - strona 1 Materia i ruch - porównanie  - strona 2 Materia i ruch - porównanie  - strona 3

Fragment notatki:

Temat III: Materia i ruch Czy ruch jest atrybutem materii? (Czy istnieje materia bez ruchu?) a. Stanowisko starożytnych i średniowiecznych autorów. b. Stanowisko filozofii i nauki nowożytnej (1600 - 1900). c. Stanowisko nauki współczesnej (XX w.). d. Prawo równoważności masy i energii oraz jego filozoficzna wykładnia. Czy materia jest koniecznym nośnikiem ruchu? (Czy istnieje ruch bez materii?) a. Stanowisko atomizmu w tej kwestii. b. Stanowisko dynamizmu samoistnego. c. Stanowisko dynamizmu idealistycznego. Ad 1. Czy ruch jest atrybutem materii? Ad 1.a) Szkoła jońska: ruch jest powszechną cechą materii (ruch jest atrybutem materii). W tym sensie, że każdy obiekt materialny jest zmienny - każdy jest procesem; stadia ewolucyjne, stadia przemian. Szkoła z przechyłami materialistycznymi. Heraklit z Efezu: panta rei - wszystko płynie: wszystko jest w ruchu → rozwoju. - „Świat jest wiecznym żywym ogniem, który prawomiernie wybucha i prawomiernie gaśnie.” → ogień reprezentował zmienność rzeczy.
- „Dwa razy nie można wejść do tej samej rzeki.” → rzeka jest w ciągłym ruchu. Każda rzecz jest jak rzeka → zmienna w czasie; jest procesem, nie jest stała. Hylozoizm - (gr. hyle ← materia; zoe ← życie) Wszelka materia jest ożywiona. Hylezoizm → panta rei. Hylemorfizm =/= hylozoizm. Twierdzili, że życie jest jakimś procesem, wiązanie życia ze zmianą. Eleaci: (VI/V w. p.n.e.) (Elea, grecka kolonia w Italii) - głosili coś przeciwnego względem jończyków. Twierdzili, że ruch w ogóle nie istnieje. Negowali istnienie wszelkiej zmiany (jedyna taka szkoła). Uważali, że rozum dowodzi, że ruch jest niemożliwy i nie należy się kierować zmysłami. Zenon z Elei: „4 dowody na nieistnienie ruchu” (4 paradoksy; aporie); dowody rozumowe. - Gdyby musiał istnieć ruch, to musiałyby istnieć sprzeczności → ruch jest logicznie sprzeczny. 1. Dychotomia (podział na dwie części) → Ruch jest niemożliwy gdyż: Jeżeli ciało ma przebyć jakąś drogę (od A do B ), to najpierw musi znaleźć się w połowie tej drogi, musi się znaleźć w punkcie C , a następnie kolejną połowę drogi od C do B, czyli D. Na przebycia każdego odcinka drogi, ciało potrzebuję jakąś ilość czasu, żeby dotrzeć do... Czas na przebycie całej tej drogi jest nieskończony. Arystoteles (IV w. p.n.e) obalił ten dowód → Ciąg geometrycznie malejący → ½ + ¼ + 1/8 + 1/16 + 1/32 + ... , = E 1
Chociaż droga przebyta przez ciało jest podzielona na nieskończoną ilość odcinków, to cała droga jest skończona. Cantor → teoria mnogości. - Problem kwantyzacji czasu i przestrzeni: Czy czas i przestrzeń to zbiory ciągłe (kontinua), czy są to zbiory dyskretne (gęste → nie są ciągłe, nie są też dyskretne [wtf?]) → można je dzielić w nieskończoność, nie są podzielone na jakieś skończone jednostki.

(…)

… uniwersalnego → jako aksjomatów logiki). 4. Stadion. Ruch jest niemożliwy gdyż każdy poruszający się obiekt miałby wiele prędkości. Paradoks ten rozwiązała fizyka klasyczna: ruch jest względny. Prędkość V jest względna od układu odniesienia. Inercjalny układ odniesienia, takie układe, które poruszają się względem siebie ze stałą prędkością. W każdym Prędkość jest względna. c = const. → 300000 km/s → prędkość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz