Mapa polityczna świata

Nasza ocena:

5
Pobrań: 462
Wyświetleń: 2282
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mapa polityczna świata - strona 1 Mapa polityczna świata - strona 2

Fragment notatki:

MAPA POLITYCZNA ŚWIATA 2.1 Zarys historyczny zmian na mapie politycznej świata Ten podrozdział jest zupełnie bez sensu, taka pseudo-historyczna powtórka… Polityczna mapa świata zmienia się nieustannie, co wynika z rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw i ich politycznej organizacji . Tu następuje wywód o tym, co wiedzieli o świecie ludzie w różnych epokach - nie mam pojęcia, czy to ważne, ale przytaczam: Przed wielkimi odkryciami geograficznymi: charakterystyczne rozbicie ówczesnego świata na izolowane obszary, często bez wyraźnie zarysowanych granic, o nierównej liczbie ludności i o różnym poziomie rozwoju cywilizacji. Z powodu słabego rozwoju dróg i środków komunikacji Europejczycy faktycznie nie znali obszarów Afryki, Azji i Ameryki, a ich kontakty z odległymi krajami ograniczały się do podróży jednostek lub niewielkich grup. W starożytności dużą wiedzę o świecie mieli Fenicjanie, Kartagińczycy i Grecy (znali dobrze obszary mórz Śródziemnego i Czarnego oraz wybrzeża Europy Zachodniej). Wyprawy Aleksandra Wielkiego na wschód - Grecy poznają Indie, Persję, Beludżystan (cokolwiek to jest…), Afganistan, Mezopotamię, poł. Europę i północną Afrykę. Wczesne średniowiecze - Arabowie i Chińczycy drogą morską docierają do Indii, Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego, a lądem do Iranu. Mapka państwa rzymskiego - str. 30 Okres feudalny: rozdrobnienie polityczne. Dopiero wraz z rozwojem gosp. oraz wewnętrznych i międzynarodowych powiązań handlowych w Europie powstają wielkie państwa, którym towarzyszy proces tworzenia się narodów. Rozwój transportu powoduje, że dotychczas izolowane obszary wiążą się wzajemnie, a terytoria państwowe stają się jednym organizmem gospodarczym. Najważniejsze odkrycia geograficzne: Odkrycie Ameryki przez Kolumba - 1492 r.
Podróż Vasco da Gamy do Indii - 1498 r.
Pierwsza podróż dookoła świata Magellana - 1519-22
Rośnie rola państw nadmorskich, a ciężar życia gospodarczego i politycznego przenosi się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Kolonizatorzy: Portugalia, Hiszpania, Holandia, Anglia i Francja, potem także Niemcy, Rosja i USA. Układ z Tordesillas (1494 r.) - podział świata między Portugalię i Hiszpanię . Linia podziału określona przez papieża Aleksandra VI - wzdłuż „południka papieskiego” - 2 tys. kilometrów na zachód od Wysp Zielonego przylądka - 46˚ W . Traktat z Saragossy (1529 r.) - przedłużenie linii podziału na drugą półkulę, na 145˚ E. Mapka odkryć geograficznych i podbojów terytorialnych - str. 31 XVI w. - Portugalia osiąga maksymalny zasięg imperium kolonialnego - jej kolonie tworzą sieć ufortyfikowanych baz morskich i punktów strategicznych.


(…)

…. Poparcie ze strony USA - chciały eliminacji obcych mocarstw z kontynentu. 1823 r. - doktryna J. Monroe'a - „Ameryka dla Amerykanów”.
1810-25 - kraje lądowe Ameryki Łacińskiej uzyskują niepodległość i stają się republikami. Rozwój terytorialny USA drogą podbojów, aneksji i wykupu.
1871 r. - powstaje Cesarstwo Niemieckie (II Rzesza) - likwidacja rozdrobnienia politycznego kraju, aneksja Alzacji i Lotaryngii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz