Małżeństwo konkordatowe - pojęcia i przesłanki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Małżeństwo konkordatowe - pojęcia i przesłanki - strona 1

Fragment notatki:

Krasowski. Notatka składa się z 1 strony.
Małżeństwo konkordatowe - pojęcia i przesłanki Małżeństwo konkordatowe - jest to popularna nazwa dla małżeństwa wyznaniowego. Obecnie małżeństwo zawarte zgodnie z przewidzianymi przez prawo wymogami ma równocześnie status ślubu cywilnego (wywołuje skutki cywilnoprawne).
Do czasu ratyfikacji konkordatu w 1998r. małżeństwo wyznaniowe zawierane przed duchownymi nie wywierało żadnych skutków cywilnoprawnych. W 1989r. zniesiony został całkowity zakaz udzielania ślubów wyznaniowych przed zawarciem małżeństwa cywilnego. [Dyskusja nad ratyfikacją konkordatu postawiła przed władzami państwowymi zadanie rozciągnięcia uprawnień przyznanych KK na inne związki wyznaniowe.] 24 lipca 1998r. wydano ustawę o zmianie [Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Kodeksu postępowania cywilnego, Prawa o aktach stanu cywilnego,] ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej oraz niektórych innych ustaw. [Ustawa ta weszła w życie 15 listopada 1998r.]
Uprawnienie do zawierania małżeństw wyznaniowych ze skutkami cywilnymi zostało przyznane KK oraz kościołom i związkom wyznaniowym posiadającym indywidualną regulację ustawową,[ jeżeli wydane ustawy przewidują takie uprawnienie.] W ten sposób uprawnienia tego nie zyskały wszystkie związki wyznaniowe. [Przyjęta zasada swobodnego uznania przy nadawaniu przez władze państwowe tego uprawnienia narusza w ten sposób konstytucyjną zasadę równouprawnienia Kociołów i związków wyznaniowych, a w konsekwencji - również ich członków. ]
Osoby zamierzające zawrzeć przed duchownym małżeństwo ze skutkami cywilnymi muszą uzyskać od kierownika właściwego terytorialnie urzędu stanu cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawach nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci. Zaświadczenie to traci moc po upływie 3 miesięcy od daty wydania. Bez złożenia tego świadectwa duchowny nie może przyjąć oświadczenia woli dotyczącego wywołania skutków cywilnych małżeństwa wyznaniowego. Przed zawarciem małżeństwa konkordatowego duchowny informuje osoby zamierzające zawrzeć to małżeństwo o treści podstawowych przepisów prawa państwowego dotyczących zawarcia małżeństwa i jego skutków.
Po złożeniu oświadczeń duchowny sporządza zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia woli zostały złożone w jego obecności podczas zawierania małżeństwa wyznaniowego. Zaświadczenie podpisują: duchowny, małżonkowie i dwaj pełnoletni świadkowie obecni przy składaniu tych oświadczeń. Zaświadczenie to wraz z zaświadczeniem o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa cywilnego duchowny przekazuje do urzędu stanu cywilnego przed upływem 5 dni od zawarcia małżeństwa. Akt małżeński sporządza się niezwłocznie, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu, w którym do urzędu stanu cywilnego nadeszły dokumenty od duchownego.


(…)

… dokumenty od duchownego.
Do małżeństwa cywilnego zawartego przed duchownym mają zastosowanie przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczące unieważnienia małżeństwa i jego rozwiązania przez rozwód.
Orzekanie w tych sprawach należy do wyłącznej kompetencji sądów państwowych. Unieważnienie lub względnie rozwiązanie małżeństwa wyznaniowego nie wywołuje skutków w prawie państwowym i odwrotnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz